W m Over de kip en het ei Het ruime assortiment eieren van Albert Heijn is pas uitgebreid met weer een nieuw ei: de Columbian Blacktail. De legsters van deze eieren scharrelen rond op diverse boerderijen op het Engelse platte- land. AllerHande nam een kijkje op een van die Engelse farms. Een super-scharrelei: de Columbian Volgens een Engelse chefkok smaakt het ei van de Columbian Blacktail 'zoals toen hij jong was'. Blacktail K ippen voorzien ons al eeuwen van eieren. Deze kip- pen stammen alle- maal af van hun wilde soort- genoten die nog altijd leven in de j ungie van Zuidoost- Azie. Van nature is een kip een echte scharrelaar. En daarvoor hebben deze Columbian Blacktail kippen volop gelegenheid. Zoeken de vogels's nachts beschut- ting in een van de vier kip- penstallen op het veld, zodra de zon opkomt zijn ze er als de kippen bij. Dan trippelen de dames en masse naar bui- ten. Ze lopen alleen af en toe even hun onderkomen bin- nen om wat te eten of te drinken. Want daar staat de hele dag een goed gevulde voerbak met diverse granen voor hen klaar. De hele dag scharrelen de kippen over het veld. Ze pik- ken tussen de grassprieten of woelen met hun poten de grond om, op zoek naar een lekker hapje. Ook zijn ze dol op het graven van grote kui- len waar ze zich helemaal in kunnen nestelen om een dutje te doen. Tijdens dat graafwerk werpen ze de los- gewoelde aarde over hun rug, want dit zandbad helpt hen om van eventuele luizen verlost te raken. Op iedere Columbian Black- tail farm staan bomen. Die bieden de kippen in de zomer de nodige schaduw, want de dames kunnen niet goed tegen felle zon. De bomen fungeren echter ook als toevluchtsoord. Zodra er iets groots door de lucht vliegt, zegt hun instinct dat er gevaar dreigt. Ze kruipen dan allemaal onder het groen, ook al is het een onschuldige vlieger of lucht- ballon die overkomt. Eigen- lijk hebben de kippen meer te vrezen van de vossen, die in Engeland in groten getale voorkomen. Een eitje leggen met privacy Als de kip een ei moet leg gen, zondert ze zich daar voor het liefst even af van haar soortgenoten. Bij voor- keur doet ze dit op een warm en beschut plekje BIJNA 300 EIEREN Als een kip 20 weken oud is, begint ze eieren te leggen en gaat daarmee door tot ze 72 tot 80 weken is. In die periode legt een Columbian Blacktail kip gemiddeld 290 tot 295 eieren. MAXIMAAL EEN UUR De ontwikkeling van eisprong tot ei duurt gemiddeld 19 uur. Hoelang de kip bezig is met het leggen van een ei verschilt van kip tot kip. Dit duurt hooguit een uur. NIET TEGELIJK Kippen leggen niet alle maal tegelijk hun ei. De een doet het al direct als de zon opgaat, een ander doet dit pas tegen een uur of twaalf. Maar ze leggen hun ei bijna allemaal's morgens. COLUMBIAN BLACKTAIL Columbian staat voor het type kip. Blacktail betekent letterlijk: zwarte staart. Dit mooie rood- bruine kippenras dankt zijn naam aan de zwarte veren in de staart. AllerHande 85

Allerhande | 1997 | | pagina 85