STILTON RACE Het plaatsje Stilton heeft een bijzondere Paas- traditie. Er worden daar dan wedstrijden gehouden met de acht kilo zware, grote ronde kazen. Kleine teams rollen de kazen al hollend door de straten en het gaat er natuurlijk om wie het eerst over de streep komt. HET PRODUCTIE PROCES STAP-VOOR-STAP IN BEELD 1 De melk verandert in wrongel en wei 2 De kaasmakers brengen de wrongel over naar het lekvat waar de wei er langzaam uitdruppelt 3 De kaas staat vijf dagen in een vorm om nog verder uit te lekken 4 Het gladstrijken van het kaasoppervlak om schimmel te voorkomen 5 Het langzaam vergelen van de kaas in de opslagruimte 6 De kaas wordt doorboord om de schimmel binnenin te laten groeien 7 De keurmeester beoordeelt of de kaas voldoende schimmelvorming heeft 8 Een prachtig 'beschimmelde' Stilton uit de vorm en met een mes strijken ze het kaasopper vlak glad waarbij ze eventu- ele gaatjes dichtsmeren. Dit doen ze om te voorkomen dat de schimmel die zich str- aks buiten op de kaas vormt, in de kaas groeit. De kazen worden dan naar een koele opslagkamer gebracht. Daar vergelen ze langzamerhand en raken ze bedekt met blauwe schimmel. Iedere dag komt iemand alle kazen omdraaien. Secuur werkje Na vijf weken worden de Blue Stiltons stuk voor stuk in een apparaat gezet dat ze met lange pennen helemaal doorboort. Door de lucht die nu in de kaas komt, kan de blauwe schimmel in de kaas gaan groeien. Na een week krijgt iedere kaas weer zo'n behandeling. Dat is overi- gens een secuur werkje want de brokkelige kaas breekt heel makkelijk. Persoonlijke keuring De grote ronde kazen liggen dan nog vier a vijf weken in de opslagkamer. Ondertus- sen trekt de blauwe schim mel zijn draden helemaal door de kaas. Als de kaas uit- gerijpt is, wordt hij gekeurd. De kaasmaker steekt zijn kaasboor eerst in de boven- kant en later ook in de onderkant van de kaas en haalt er een monster uit. De blauwe schimmel moet zich overal in de kaas hebben gevormd. Zo niet, dan gaat de kaas weer terug naar de opslagkamer. En zo wordt elke kaas persoonlijk gekeurd. Wijnsuggestie: bloemige, kruidige witte wijn, bijvoor- beeld Gewurzlraminer, of rode port Lekker als: voorafje, verwerkt in salades en als dessertkaas. AllerHande 35

Allerhande | 1997 | | pagina 35