Een kaasmakerij waar iedeve kaas nog telt VAKMANSCHAP BELOOND Cropwell Bishop Creamery is niet zomaar een kaas makerij. Dankzij hun vak- manschap en zorg voor iedere individuele kaas, hebben de kaasmakers de afgelopen jaren al heel wat prijzen voor hun Blue Stil ton in de wacht gesleept. Veruit de beroemdste kaas in Engeland is Stilton. Deze romige blauwe kaas heeft dan ook een bijzonder ver- fijnde smaak. AllerHande nam een kijkje in de Crop- well Bishop Creamery en laat u zien hoe deze kaas makers hun Blue Stilton met veel zorg bereiden. Dit ambachtelijke bereidings- proces duurt maar liefst 24 uur. En daama gaat de kaas nog talloze malen door hun handen voor ze gereed is om naar Albert Heijn te gaan. Langzame verzuring Zoals bij elke kaas vormt melk de basis. Die wordt geleverd door een aantal vaste melkveehouders in de omgeving van de kaasmake rij. Deze melk wordt eerst gepasteuriseerd, afgekoeld en dan in een open vat gebracht. De kaasmakers voegen er dan zuursel aan toe om de melk zuur te laten worden. Omdat ze maar heel weinig zuursel gebruiken, gaat dat verzu- ren veel langzamer dan bij de meeste andere kazen. Hierdoor krijgt de Blue Stil ton zijn zachte, verfijnde smaak. Ook de blauwe schimmel die de kaasmakers gebruiken, levert een zachte, niet bittere smaak op. Wan- neer de melk voldoende zuur is, wordt er stremsel bijgedaan om de melk in te laten dikken. Na verloop van tijd ontstaat er dan een gelei-achtige massa. 34 AllerHande Over de wrongel en de wei Na zes uur in het eerste vat gezeten te hebben, is de melk veranderd in harde stukjes zuivel, de witte wrongel, en een gele vloei- stof. de wei. De kaasmakers brengen de massa dan over in het lekvat waarin deze een hele nacht blijft staan. De wei druppelt langzaam uit de wrongel. De volgende dag wordt deze in stukken gesneden en dan in een molen gedaan die de laatste wei eruit slingert. De kaas- maker weegt dan precies die hoeveelheid wrongel af die nodig is voor een kaas en daar voegt hij exact de juiste hoeveelheid zout aan toe. Die mengt hij vervolgens met de hand door de kaas zodat het zout zich goed ver- spreid. Daama brengt hij de wrongel over in een ronde vorm, met gaten aan de zij- kant. Hierin staat de wron gel nog vijf dagen uit te lekken. Deze vormen wor den elke dag met de hand omgedraaid om ervoor te zorgen dat de vochtverde- ling in de kaas gelijkmatig is. De temperatuur in deze ruinate is van groot belang. Als het te koud is, wordt de kaas vochtig en zuur. Is het te warm dan wordt de kaas te droog. Draaien en keren Als na vijf dagen de laatste wei is uitgelekt, kunnen we eindelijk van kaas spreken. De kaasmakers halen ze dan

Allerhande | 1997 | | pagina 34