van W 4 Engeisen kennen een lange traditie van kaas- maken.Toch is Engelse kaas niet echt bekend, op de vermaarde romige Blue Stilton na. Het maken van deze kaas is dan ook een vak apart. Maar naast deze heer- lijke blauwe kaas zijn er nog tal van andere smakelijke soorten die het proeven zeker waard zijn. Daarom heeft Albert Heijn nu zes verschillende Engelse kaassoorten in het assortiment. 25 Ontdek desmaak Engelse ie in Engeland een sandwich met kaas bestelt, krijgt er ongetwijfeld Cheddar op. Deze geel-oranje kaas wordt veruit het meest gegeten door de Engeisen. Het is een harde kaas met een vaste structuur en een pikante, wat nootachtige smaak. Veruit de meeste Cheddar wordt tegenwoordig fabrieksmatig gemaakt. De Cheddar die u bij Albert Heijn vindt, is dan ook een Farmhouse Cheddar. Dat wil zeggen dat hij nog echt is gemaakt op een kaasboerde- rij. Deze Farmhouse Ched dar komt bovendien van een boerderij die midden in de county Somerset ligt. En dat vormt de bakermat van Cheddar die daar al meer dan twee eeuwen gemaakt wordt. Wijnsuggestie: een geurige, stevige rode wijn, bijvoor- beeld ES Corbieres. Lekker als: borrelhapje, verwerkt in salades en als dessertkaas. Een lekker kaasje met goede whisky Ook Glenphilly is een Ched dar, maar dan een waar een scheutje whisky aan toe is gevoegd. Dit wordt pas gedaan nadat de kaas is ge- rijpt. De rijpe Cheddar wordt eerst fijngemalen. Deze bewerking haalt de smaak van de kaas meer voor de dag. Door deze gemalen kaas wordt vervolgens een scheut whisky gemengd. Dit is een 8 jaar oude Schotse malt whisky. Voor de Glenphilly gebruikt men een 'mild' cheddar want een oudere kaas zou de whisky overvleu- gelen. Nu proef je beide sma- ken en hoe ouder de Glen philly is, hoe sterker de whis- ky-smaak naar boven komt. Het idee om kaas met drank te mengen is afkomstig van een hotelier in het stadje Ilchester, in Somerset. Hij hield elke dag resten Ched dar over die op de kaasplank hadden gelegen. En hij vond het eigenlijk zonde om die weg te gooien. Op een goede dag probeerde hij of hij ze niet kon mengen met het bier dat hij op de tap had. En zo ontstond de eerste Engelse kaas met drank. Wijnsuggestie: fruitige, halfzoete witte wijn, bijvoorbeeld Duitse Moezel, Piesporter Michelsberg. Lekker als: borrelhapje en als dessertkaas. In de rook van appelhout Applewood is ook een Ched dar maar dan een gerookte. Van origine werd dit gedaan met de rook van appelhout dat in Somerset ruimschoots voorradig is. Deze county telt namelijk talloze appel- boomgaarden. Tegenwoor dig gebruikt men voor Applewood echter een natuurlijk gerookt extract kaa wat door de fijngemalen Cheddar wordt gedaan. De kwaliteit is er niet minder om maar eerder beter. Het is een zacht kaasje met een duidelijke maar niet over- heersende rooksmaak. Net als Glenphilly is het kleine kaasje gehuld in een waslaag. Die beschermt de kaas niet alleen maar is ook heel decoratief. Wijnsuggestie: stevige, soepele rode wijn, bijvoor beeld Valdepehas of Los Molinos Crianza. Lekker als: borrelhapje en verwerkt in salades. Yijf verschillende laagjes Five Counties met vijflagen verschillend gekleurde kazen is een lust voor het oog. En de smaak is heerlijk, niet te pittig maar ook niet te zacht. Elk laagje kaas heeft een andere origine. Traditioneel werd elke kaas in een bepaalde county gemaakt. En daar komen GLENPHILLY n DOUBLE GLOUCESTER BLUE STILTON 32 AllerHande IN DRIE COUNTY'S Blue Stilton is een beschermde productnaam. De kaas mag alleen worden gemaakt in Nottingham shire, Leicestershire en Derby. Er zijn dan ook maar zes kaasmakerijen die Blue Stilton maken.

Allerhande | 1997 | | pagina 32