Een stukje Het duurt nog maanden voor hortensia's die in de tuin groeien weer ontluiken. Als kamerplant staan ze nu bij Albert Heijn echter al in bloei. Deze horten sia's komen van kwekerij Wim Hofstede in Huissen, een specialist in het kweken van deze planten. Je hortensia's die nu bloeien, zijn ongeveer een jaar geleden gestekt. Daarvoor snijdt de kweker scheuten af van zijn moederplanten. Die poot hij in stekkistjes die in de kas staan. Na ongeveer een maand hebben deze stekken wortels gevormd. In mei gaan de jonge planten naar buiten. Daar worden ze uit- geplant in potten. Als de hor tensia's wat gegroeid zijn, knipt de kweker een aantal toppen uit de planten. Hier- door vormt de jonge horten- sia meer scheuten en groeit ze uit tot een mooie comp- acte plant met veel knoppen. TIPS VAN DE KWEKER Zet de hortensia op een lichte plaats in de kamer maar met in de felie zon. Geef de plant om de twee tot vier dagen water maar laat geen water in de pot staan. Als u de plant topt, doe dit dan voor de langste dag want rond deze tijd legt de plant zijn knoppen voor het volgende seizoen aan en die knipt u anders weg. zomer in de winter In het voorjaar gaan de tot jonge planten gevormde stekken in potten naar buiten. Hortensia's zijn nagenoeg winter- hard. Wei zijn ze gevoelig voor nachtvorst als ze in het voorjaar beginnen uit te lopen. Dek de plant dan af met stro of een jute zak. planten hun bladeren. Deze rustperiode moet minimaal 8 weken duren want anders komen de knoppen straks niet uit. Hiema zet de kwe ker de planten in de warme kas. Het duurt dan nog twee maanden voor ze in bloei komen. Daarvoor hebben ze niet alleen genoeg voedsel maar ook voldoende licht nodig. Hortensia's die de kweker tijdens de donkere maanden 'in bloei trekt', moeten dan ook worden bij- gelicht. Herfsttooi De hortensia's die u nu koopt, bloeien nog 4 tot 6 weken. Daarna gaan de bloe- men langzaam verkleuren en krijgt de plant zijn herfst tooi. Na de herfsttooi kan de hortensia in de tuin worden geplant. Laat de plant dan eerst op een beschutte plaats wennen aan het klimaat bui ten. Hij gedijt het best op een schaduwrijke plaats in de tuin. U kunt hortensia's ook houden als kuipplant op het balkon of terras. Zet ze dan in de winter in de schuur of garage. Varieteiten U hebt bij Albert Heijn keuze uit witte, roze of blauwe hor tensia's. De blauwbloemigen zijn in wezen roze maar omdat de kweker ze heeft behandeld met aluminium- sulfaat, worden de bloem- schermen blauw. Verder kunt u kiezen uit varieteiten met bolvormige of platte bloemschermen. Omdat de laatste ontstaan zijn in Zwit- serland en gelijkenis verto- nen met een schotel, worden zij Teller-soorten genoemd. De hortensia's zijn verkrijg- baar bij alle Albert Heijn- winkels met een bloemen- en plantenafdeling. 54 AllerHande Rustperiode Eind September verhuizen de jonge hortensia's naar de koelcel. Omdat het hier don- ker en koud is, verliezen de

Allerhande | 1997 | | pagina 54