cultuur rijst - De rijke van Rijst gedijt het beste in een waterige akker. Het duurt drie tot acht maanden voor rijst oogstrijp is, afhankelijk van de soort en de weersomstandigheden. In sommige streken kan dan ook twee of drie maal per jaar geoogst worden. Soms zelfs wel vier keer. Geraffineerde geur De meeste rijst wordt verbouwd op vlakke rijstvelden of op terrassen gelegen sawa's. Eerst wordt het zaad met de hand uitgezet. Na 'n maand plant men de zaailingen over in de natte sawa. Wanneer de plant een halve meter hoog is, ontwikkelen de bloemknoppen zich. Als die open- gaan verspreiden ze 'n geraffineerde geur. De bloemen sluiten zich ech- ter al weer snel en dan beginnen de rijstkorrels zich te vormen. Beelden van de rijstcultuur in Indonesie: op Bali (foto's I en 3), java (foto's 2 en 7), Lombok (foto 4) en Sulawesi (foto 6). Foto 5 toont de gedorste rijsthalmen. Omdat rijst het belangrijkste voedingsmiddel is, bepalen de rijstvelden (sawa's) op veel eilanden het landschap. Oogsten en dorsen Als de plant geelbruin kleurt, nadert de oogst. De aren van de rijstplant buigen dan diep door, omdat ze zwaar zijn van de rijst korrels. Het wordt tijd om de rijsthalmen af te snijden. Die moeten daarna eerst drogen voordat men de rijst kan dorsen. De eenvou- digste manier om dit te doen is een handvol afgesneden halmen te nemen en die met geweld neer te laten komen op iets hards, waardoor de rijstkorrels uit de aren vallen. Harde dop De geoogste rijst moet eerst nog worden bewerkt voor hij eetbaar is. Allereerst verwij- dert men de harde dop die de rijstkorrels omhult. Vroeger gebeurde dit met de hand met behulp van een zware houten stamper en een vijzel van hout of steen. Op enkele plaatsen gaat dit nog zo. Meestal worden de rijstkorrels echter in een pellerij van hun dop ontdaan. Door daarna te schudden wordt dit kaf van de rijst gescheiden. Om witte rijst te krijgen, moeten de rijstkorrels ten slotte nog van hun zilvervliesjes worden bevrijd. AllerHande 37

Allerhande | 1997 | | pagina 37