Op ontdekkingsreis met Er is wereldwijd een enorme diversiteit aan soorten rijst. En iedere soort heeft weer zijn eigen smaak, geur en structuur. Het rijstassortiment van Albert Heijn biedt u volop gelegenheid om te varieren. M.M.V.: WORLD OF WONDERS. AMSTERDAM, (020) 463 40 67; CON ESTILLIO, HILLEGOM. (0252) 515 999; POL'S POTTEN. AALSMEER (0297) 329 222 njst De speciale rijstsoorten zijn niet moeilijker te bereiden dan 'gewone' witte rijst. Op de verpakking staat hoe u dit moet doen. Soms hebt u keuze uit een snelle bereidingswijze waarbij u het overtollige water moet afgieten of een langere kooktijd waarbij de rijst al het vocht absorbeert. Maar ook hierbij is de maximale kooktijd slechts 15 minuten. komt's werelds beste basmati, gerijpt in het zuivere smeltwater van de sneeuw van dit gebergte. De plaatselijke bevolking noemt hun rijst dan ook trots 'koninginnerijst'. Deze sterk geurende rijst heefit de eigenaardigheid dat hij tijdens het koken wel langer wordt, maar niet breder. Dit levert lange, slanke, droogkokende rijstkorrels op. Basmatirijst smaakt heerlijk bij allerlei schotels: pittige curry's, gerechten met vis of lamsvlees enz. De lange, droge korrels zijn ook uitermate geschikt voor nasi. Exotische geur In Zuidoost-Azie speelt aromatische rijst al eeuwen een belangrijke rol in de keuken. Pandanrijst is 'n rijst waarbij dit aroma zich op natuurlijke wijze ontwikkelt. De langkor- relige rijst heeft een exotische geur met een muskusachtige ondertoon, die bij het koken vrijkomt. In Thailand, Indonesie en Maleisie beschouwt men deze rijst als een delicatesse, die vooral bij feestelijke maaltijden wordt geserveerd. De geurige rijst blijft na het koken licht vochtig. Met zijn zachte, voile smaak vormt hij een perfecte combinatie met hete gerechten uit deze regio. Het is ook lek- ker om pandanrijst te bereiden met santen. Jasmijn Thairijst is een aromatische rijst die op de hoogvlakten van Thailand wordt verbouwd. In het oude koninkrijk Siam was deze gepar- fumeerde varieteit alleen bestemd voor de elite. De rijst geurt naar jasmijn, heeft een zachte beet en is wat kleveriger dan de basmati. Hij is bijvoorbeeld uitstekend te com- bineren met kipgerechten of roer- bakschotels. Dit geldt ook voor siamrijst. een mengeling van twee witte, geparfumeerde rijstsoorten en een rode rijst. Dit mengsel vormt niet alleen een geurig maar ook een kleurig geheel, wat de maaltijd een feestelijk tintje geeft. Nootachtige smaak In wilde witte rijst (Lassie) is witte rijst vermengd met de lange, bruinzwarte korrels van wilde rijst. Die zijn afkomstig van een plant die verwant is aan rijst. Offi- cieel is wilde rijst dan ook geen rijst. Vroeger groeide wilde rijst alleen in ondiepe rneren in Noord-Amerika. De Indianen die deze rijst aten, oogstten hem vanuit hun kano. De stevige korrels van deze rijst hebben een nootachtige smaak. De gecombineerde rijst is door zijn smaak, structuur en kleurverschil bijvoorbeeld heel geschikt voor rijstsalades. Maar hij is ook heerlijk bij vlees-, vis- en groentegerechten. Eenvoudige bereiding en groot deel van de wereldbevol- king eet dagelijks rijst. Dit voedsel wordt dan ook op alle vijf de conti- nenten verbouwd. Het grootste gedeelte komt echter uit Azie. De omstandigheden waaronder rijst groeit, kunnen sterk verschillen. Zo teelt men rijst in laaggelegen rivierdelta's maar ook op hoogvlakten. Niet alleen de bodem en het klimaat be'invloeden het aroma en de smaak van rijst, maar er worden ook talloze rassen verbouwd. Al met al levert dit een keur aan rijstsoor ten op. In de Albert Heijn-winkel treft u een selectie daarvan aan. Basmati is een rijstsoort die onder an- dere aan de voet van de Himalaya wordt verbouwd. Uit deze vruchtbare vallei Kan de rijst al geoogst worden? Deze javaanse vrouw inspecteert voor dat doel de rijsthalmen in de sawa. 34 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 34