Langs de specerijenroute typisch Indiase specerijen- combinaties van komijn, kruidnagel, kaneel, kar- damom en koriander. Op Sumatra groeien veel kokos- palmen, kaneel- en kruidna- gelbomen. Niet verwonder- lijk dus dat kokos, kaneel en verse koriander, vruchten, kokos en de steeds terugke- rende nam pla, Thaise vis- saus, maken dat het geheel eerder kmidig dan heet over- komt. Vast onderdeel van veel gerechten is de zoge- naarnde kriing kaen of curry- pasta. Er zijn veel verschil- lende soorten, maar de Op Sumatra vormt dit soort straat- winkeltjes een ver- trouwd beeld. Vers fruit, frisdrank en vruchten- sappen zijn gewilde handels- waar. De Thaise cultuur is heel verfijnd. Dat uit zich in de keuken, maar ook in de archi- tectuur. Het koninklijk paleis in de hoofdstad Bangkok bevat prachtige, zeer gede- tailleerde ornamenten. Behalve een heel authentieke eetcultuur wordt India ook gekenmerkt door prachtige architectonische meesterwerken, zoals dit paleis (Palace of the winds) van de maharadja van Jaipoer. Een garam massala kan bestaan uit komijn, kaneel, koriander, peper, kruidna gel, kardamom, nootmus- kaat en piment. De spece- rijen worden zelden afzon- derlijk aan de gerechten toe- gevoegd, maar altijd van tevoren gemengd, zodat de diverse aroma's een geheel kunnen vormen. Thailand: kruidig en (heel) heet Vooral door het gebruik van veel verse pepers is 'thai- food' uitgespro- ken pikant. Gek genoeg wordt de Thaise keu ken zelden als branderig erva- ren. Dat zit'm in de combina- tie van pepers met andere ingredienten. 'Zoete' specerijen als korian- derzaad en kaneel, frisse kruiden als citroengras en groene en rode komen het meeste voor. Ze worden, ook in Nederland, kant-en-klaar verkocht. Maar Thaise koks maken de pasta's natuurlijk zelf, zodat ze precies passen bij de overige ingredienten. De basis wordt gevormd door groene of rode pepers waaraan ui, knoflook en allerlei specerijen worden toegevoegd. BRANDJE BLUSSEN Net iets te pikant voor u? Met witte rijst of komkommer is het branderige gevoel zo weer verdwenen. Ook een suikerklontje verlicht. Champagne en andere mousserende witte wijnen doen het goed bij een pikante maaltijd. KLEINE PEPERS EXTRA PIKANT In veel oosterse keukens worden Spaanse pepers verwerkt. Van oorsprong komen de pepers niet uit het verre Oosten, noch uit Spanje, maar uit Midden- en Zuid-Amerika. Pepers bestaan in talloze soorten, kleuren en formaten. In het algemeen geldt: hoe kleiner de peper, des te heter. In oosterse gerechten wordetvpepers vooral vanwege hun smaak gebruikt. De pikantheid is van minder belang. Het heetste deel zijn de zaadjes. Als die worden verwijderd blijft het smakelijkste (minst hete) gedeelte over. kruidnagel, naast allerlei andere specerijen, in veel gerechten worden verwerkt. India: elk gerecht z'n eigen kruidenmix De Indiase keuken is in het buitenland vooral bekend geworden door de curry's. Hoewel de naam anders doet vermoeden, komt er in een curry zelden kerriepoeder voor. Wei worden er veel specerijen gebruikt die ook in kerriepoeder kunnen zit- ten. De Indiase keuken is altijd kruidig en geurig en kan tamelijk scherp zijn. Er wordt veel met kruiden- mengsels, garam massala's, gewerkt. Die mengsels wisse- len per streek en worden ook per gerecht aangepast. AllerHarde 19

Allerhande | 1997 | | pagina 19