Kruidige geuren van de Storm, wind en andere gevaren trotseerden onze voorvaderen om peper, nootmuskaat en andere kruiden en specerijen via de 'specerijenroute' vanuit 'de Oost' naar Nederland te halen.AllerHande haalt de sfeer terug van de bijzondere eetcuituur in de landen aan die route. BAT A VIA DJAKARTA) speceriien r route AllerHande 17 honderden jaren in Neder land verkrijgbaar. A1 eeu- wenlang wordt er mee gekookt en gebakken. Wei op onze manier: een beetje 'noot' over de bloemkool, kaneelpoeder in de appel- taart en een kruidnageltje in de rode kool. Maar steeds vaker verwerken wij de spe cerijen ook in gerechten uit de landen waar de smaak- makers vandaan komen, zoals Indonesie, Thailand en India. Java: 'heet' hoeft niet Hoewel er in Indonesie krui- dig wordt gekookt, hoeft niet alles pikant te zijn. Inte- gendeel. Hoe 'heet' er ge kookt wordt, is vaak te proeven aan de plaatselijke sambals. Op Java zijn die kruidig, niet te zoet en tamelijk mild. In Nederland zijn veel verschillende sam bals in potjes verkrijgbaar, maarvolgens dejavanen gaat er niets boven zelfge- maakte. Bij de rijst, het belangrijkste onderdeel van De specerijen route voerde van Batavia in het toenmalige Neder- lands- Indie, via de Indische Oceaan en Kaap De Goede Hoop, naar Nederland. Peper, kaneel, kerriepoeder en nootmus kaat: het Minkt allemaal zo Hollands, maar het zijn smaakma- kers die vanuit verre landen worden ge'impor- teerd. Specerijen zijn sinds mensenheugenis belangrijke ingredienten en handels- waar. A1 voor onze jaartel- ling brachten de Phoeniciers de kleurige, geurige grond- stoffen mee. In Spanje en andere landen aan de zee werden de specerijen geruild voor tin en zout. Wat de tegenprestatie ook was, voor alle ontdekkingsreizigers na de Phoeniciers, van Marco Polo, via Columbus tot Vasco da Gama, bleven de exoti- sche kruiden belangrijke handelswaar. Voor de Ver- enigde Oostindische Com- pagnie was het een van de voomaamste redenen om georganiseerd op het oosten te varen. Specerijen, hoewel duur en soms schaars, zijn al HOOG SMAAKGEHALTE, MINDER HONGER Behalve als smaakmaker werden specerijen ook in gerechten verwerkt om sneller een verzadigd gevoel te geven. Ook in het verre Oosten was voedsel niet altijd in voldoende mate beschikbaar. Java heeft een van de rijkste eet- culturen van Indonesie. In het straatbeeld komt dat terug in de vorm van allerlei eet- kraampjes en mensen die met etenswaren onderweg zijn. Indiase invloeden Op hun zoektocht naar spe cerijen kwamen veel zeelie- den op Sumatra terecht. Vooral reizigers uit Arabi- sche landen en India bleven hier hangen. Hun invloeden zijn terug te vinden in Sumatraanse gerechten. Onder andere in sommige 'goelai's', Indonesische cur- iy's, die bereid worden met de maaltijd, worden een of meer vis-, vlees- en groentegerechten gegeten en enkele sambals. Daarmee wordt de geurige, kruidige maaltijd per persoon op smaak gebracht. Sumatra: Arabische en

Allerhande | 1997 | | pagina 17