Zwitserland heeft niet alleen een grote reputatie op het gebied van uurwerken. Over Zwitserse chocolade. de hele wereld geniet men daarnaast van de vermaarde Waarom is deze chocolade eigenlijk zo wereldberoemd? Zoals u gewend bent zoekt Albert Heijn voortdurend naar producten van top- kwaliteit. Het eigen merk Delicata chocolade en de merken Toblerone, Lindt en Milka voldoen aan de kwali- teitsnormen die Albert Heijn stelt: heerlijke op de tong smeltende chocolade. De merken Toblerone, Lindt en Milka zijn buiten Zwitser- land bijna even wereldbe- roemd als in het land zelf. De kwaliteit van deze choco lade is net zo onbetwist als die van de uurwerken van Zwitserse makelij. Aan de ene kant is dat een kwestie van strenge selectie van de ingredienten die in de cho colade gaan. Zo wordt de smaak van chocolade voor een groot deel bepaald door het melange van verschil- lende soorten cacaobonen. Aan de andere kant is ook het precede voor het maken van chocolade essentieel. En op dit terrein hebben de Zwitserse chocolademakers hun sporen verdiend. Eerste melkchocolade Toen Frangois-Louis Cailler in 1819 de eerste Zwitserse chocoladefabriek opende, hadden andere Europese Beter smelten De Zwitser Rodolphe Lindt leverde een belangrijke bij- drage aan de kwaliteitsverbe- tering van chocolade. Deze in Bern gevestigde choco- lademaker slaagde er rend 1880 in om de korrelige sub- stantie die chocolade in die tijd was om te vormen tot de egale en beter smeltende chocolade die we nu kennen. Hij voegde daarvoor twee elementen toe aan de recep- tuur van chocolade. Aller- eerst nam hij in het productieproces een extra fase op, het concheren. Nadat de ingredienten waren gemengd en gekneed, verwarmde hij de chocolade enkele dagen en hield de massa daarbij constant in beweging. Hierdoor ver- mengden de verschillende ingredienten zich veel beter en verbeterde de smaak van chocolade. Daarnaast voegde Lindt extra cacaoboter toe aan de receptuur waardoor de chocolade beter smolt. Die heerlijke sensatie van op de tong smeltende choco lade danken we dus aan deze Zwitserse chocoladema- ker. Delicata chocolade wordt gemaakt van fijne Zwitserse chocolade en is verkrijgbaar in de smaken melk, puur, wit en sinaasappel. Boven- dien bevatten ze altijd amandelen en honing-nou- gatstukjes. landen al een bloeiende chocolade-industrie. De Zwit serse chocolademakers lie- pen hun achterstand echter snel in omdat ze enkele wezenlijke ontdekkingen deden die voor grote veran- deringen zorgden in de wereld van de chocolade. Zo is melkchocolade een uitvin- ding van de Zwitser Daniel Peter. De buurman van deze chocolademaker was de che- micus Henri Nestle, die een precede had ontwikkeld om gecondenseerde melk te maken. Met deze geconden seerde melk slaagde Peter er in 1875 in om de eerste melkchocolade te maken. Nog altijd is Zwitserse melk chocolade een ware delica- tesse. En dit komt voor een belangrijk deel omdat de Alpenmelk die de Zwitsers hiervoor gebruiken van uit- stekende kwaliteit is. AllerHande 63

Allerhande | 1997 | | pagina 63