Lekker bij winterse kost: een voile wijn uit Bulgarije 4 Het is nu de tijd voor winterse kost: stoofschotels, ovengerechten en stamppotten. Deze Bulgaarse wijn met zijn voile, zachte smaak past daar uitstekend bij. M. een winterse eenpansmaaltijd Wijnen uit Bulgarije zijn in Nederland al aardig ingebur- gerd. Al vanaf de jaren zeventig werken de Bul gaarse wijnmakers er hard aan om kwaliteitswijnen te produceren die ook buiten Bulgarije worden gewaar- deerd. En dat lukt steeds beter. Er is volop geexperi- menteerd met zowel inheemse als Franse druiven- soorten. Soms worden ze gemengd gebruikt, zoals in deze Cabernet Sauvignon Mavrud. De van oorprong Franse druivensoort caber net sauvignon voelt zich helemaal thuis in Bulgarije. De wijnen die ervan worden gemaakt, lijken op die uit de Bordeaux maar meestal zijn ze wat grover en boerser. Dat geldt niet voor deze wijn. De toevoeging van de Bulgaarse mavruddruif maakt de wijn namelijk extra fruitig en geeft'm een zachte, ronde smaak. Het is een fruitige, frisse, voile rode wijn. De druiven voor deze wijn groeien in de heuvels en op de vlakten van de stad Plov div. Dit gebied ligt in het centrale zuiden van Bulga- rije en loopt tot bovenaan de Griekse grens. Stoofpotten, gehaktschotels en ovenge rechten met paprika en aubergines zijn daar dage- lijkse kost. Bij die smeuige, pittig gekruide gerechten past deze Cabernet Sauvig non Mavrud perfect. Maar het tikkellje kruidige, fris- fruitige en tegelijkertijd voile en zachte van de wijn maken dat hij ook prima bij bijvoorbeeld Hollandse stamppotten, een Italiaanse spaghetti Bolognese en ook bij het vleeswarenbuffet op bladzijde 24 smaakt. Schenk de wijn op koele kamertem- peratuur, dat wil zeggen op zo'n 16 a 17 'C. De aroma's van de bosvruchten komen dan het best tot hun recht. Naam: Puldin Cabernet Sauvignon Mavrud 1993 Smaak: fruitig (vooral bosvruchten), sappig, fris, licht-kruidig, zacht Serveertemperatuur: 16 4 17 °C Lekker bij: gevulde varkensrollade, cordon bleu, stoofschotels (met bijv. lamsvlees), goulash, pittige gehaktballetjes Op dronk: nu Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt Prijs: 4,95 jong drinken Veel Bulgaarse wijnen zijn in hun jonge jaren stroefen nog niet zacht genoeg om te drinken. Deze wijn is van 1993 en nu helemaal 'op dronk'. Hij komt lekker soe- pel over, is rond van smaak, maar heeft ook nog de frisse fruitigheid die je vooral in jonge wijnen tegenkomt. Geen wijn om jaren te bewa- ren, maar een om nu van te genieten. HEERLIJK BIJ KAAS Een prachtige kaas bij deze voile en toeh fruitige wijn is de Zaanlander extra pittig. Deze kaas heeft 18 maanden gerijpt en dat proef je terug in de krachtige en pittige smaak. AllerHande 29

Allerhande | 1997 | | pagina 29