Een stukje - uit de in de grotere van januari tijdelijk verkrijgbaar. In de uitgestrekte Alpen heeft iedere regio weer zijn eigen vleesspeciali- teiten. De recepten voor het maken van hammen, sala mi's en andere vleeswaren verschilden vroeger van boer- derij tot boerderij. Want iedere boer zorgde voor zijn eigen wintervoorraad. In het Oostenrijkse Tirol begon de dorpsslager Karl Handl aan het begin van deze eeuw met het verzamelen van al die recepten. De vakman erkende dat zijn streekgeno- ten een schat aan kennis had- den over het bereiden van lang houdbaar vlees. Vaak waren de methoden die ze daarbij toepasten, al genera- ties lang in gebruik. De kin- deren en kleinkinderen van de Tiroler dorpsslager zetten zijn werk voort. Het familie- bedrijf Handl Tyrol produ- ceert een groot assortiment vleesdelicatessen die alle- maal volgens traditionele Tiroler recepten worden bereid. Koud gerookt De Tiroler Schinken is een van die traditionele produc- De Alpen vormen met hun prachtige natuur een aantrekkelijke vakantiebestemming. Er komen echter ook heerlijke vleesspecialiteiten uit dit gebied. Allerlei hammen, salami's en andere delicatessen die op traditionele wijze zijn bereid. Bij Albert Heijn kunt u nu kennismaken met deze rijke traditie. trad ten uit de Alpen die u de komende tijd bij Albert Heijn zult aantreffen. De berei- dingswijze van deze ham komt oorspronkelijk uit het noorden van Tirol. De zorg- vuldig geselecteerde, verse ham wordt eerst enkele weken droog gezouten in een mengsel van zout en krui- den. Zo brengt men hem op smaak. Daarna wordt de ham langzaam gerookt en, zoals de traditie wil, gebruikt Handl hiervoor beukenhout. Dit koude roken is nodig orndat de ham bij een te hoge temperatuur deels zou smelten. De rook van deze houtsoort geeft de Tiroler Schinken zijn specifieke aroma. Vier maanden rijpen Na het zouten en roken begint het lange rijpingspro- ces van de ham. Door het rij pen komen de smaak en geur van het vlees volledig tot ont- wikkeling. Dit rijpen gebeurt bij Handl op een hoogte van ongeveer duizend meter en de frisse lucht uit deze omge- ving wordt in de klimaatka- mer gevoerd waar de hammen hangen. De tempe ratuur wordt hier constant gehouden zodat de hammen onder ideale omstandighe- den kumien rijpen. Tijdens dit proces verliest de ham steeds meer gewicht, vooma- melijk omdat hij vocht kwijt- raakt. En dat zorgt ervoor dat het vlees lang houdbaar blijft. Als de hammen iets meer dan een derde van hun gewicht verloren hebben na ca. vier maanden, is het rij- pingsproces voltooid. Als de ham dan aan de strenge eisen voldoet die Handl Tyrol aan al zijn producten stelt, krijgt hij het Reife-Ziegel. Dat staat borg voor de lange rij- pingstijd en daarmee de ver- fijnde smaak. Berggids Bergwurst en Bauernbraten zijn twee andere Tiroler spe- cialiteiten van Handl die bin- nenkort bij Albert Heijn te verkrijgen zijn. Bergwurst is salami die bereid is volgens een traditioneel boerenre- cept. Het pittig gekruide var- kensrundvlees wordt eerst langzaam heet gerookt en gegaard. Om de smaak te versterken wordt de worst daarna koud gerookt en te rijpen gehangen. De bereidingswijze van Bauernbraten is deels de- zelfde als die van Tiroler Schinken. Het varkensvlees wordt ook gezouten en ge- 22 AllerHande

Allerhande | 1997 | | pagina 22