oh AAN LEKKER ETEN HEBBEN WE ONZE HANDEN VOL. Gek genoeg kun je aan een sinaas- appel van buitenaf nietzien of-ie rijp is. Maar sinaasappels worden toch van groen oranje, zult u zeggen. Ja en nee. Kijk, natuurlijk zijn alle pasgeboren sinaasappeltjes groen. Net als alle jonge vruchtjes. Dat is de kleur van chlorofyl. U weet wel: dat pigment dat zonlicht opvangt om suikers mee te maken. Maar als die sinaasappel toevallig in 'n subtropisch land als Spanje groeit, dan gebeurt er iets heel wonderlijks: z'n schilletje barst open. Dat komt door het temperatuurverschil tussen dag en nacht. Overdag stooft-ie in de zon. Maar 's nachts krijgt-ie't behoorlijk koud, als-ie daar in z'n blootje aan de boom bungelt. De porien schrikken daar letterlijk van open. Daardoor komt een tweede pigment naar buiten: 't caroteen. En die kleurt de hele sinaasappel - net als bij worteltjes - mooi oranje. Maar pas op: van binnen is-ie nog steeds onrijp. Hoe we dan kunnen weten wanneer een sinaasappel precies rijp is? Daar hebben we onze brixmeter voor. Dat is dat instrumentje op de foto. Dat klappen we open, we leggen een druppel sap op het glaasje, klappen het weer dicht en kijken door een lensje of het suikergehalte klopt. Nu heb je ook sinaasappels die niet verkleuren, maargewoon groen blijven, zelfs als ze rijp zijn. Die komen uit tro- pische landen, waar de schil niet bloot staat aan grote temperatuurverschillen. Want de nachten zijn daar niet zo koud. En weet u wat nu het lekkere is? Tussen die groenblijvende en onze oranje sinaasappels heb je niet alleen een kleurverschil, maar ook 'n smaakverschil van dag en nacht. Het sap van onze Spaanse sinaasappels is namelijk niet alleen maar zoet, zoals die groene uit de tropen. Je proeft ook een vleugje fris. En dat komt dus weer door die frisse Vaienciaanse nachten. Wist u trouwens dat we onze sinaasappels niet van de boom schudden of plukken, maar knippen? Dat doen we met een soort snoeischaartje. Met de hand dus. En ben voor bbn. Dat moeten we wel doen. Anders zouden we die mooie, oranje schilletjes beschadigen. 't Steeltje blijft namelijk vastzitten aan de schil, als je eraan trekt. Tja, wat dat betreft kun je makkelijker appels of peren plukken. Daar breekt het steeltje heel makkelijk af van de tak. Maar goed, aan het eind van iedere knipdag rijden we de nieuwe oogst meteen van Valencia naar huis. Drie tot vier dagen later liggen de sinaasappels dan in onze winkel. Keurig in netjes. Bij ons koopt u dus echt verse sinaasappels. Dat klinkt misschien een beetje raar. Maar u kunt rustig van ons aannemen dat onze appeltjes van oranje, met hun dikke schil, op hun sappigst zijn wanneer wij ze precies op tijd knippen. En u ze zo snel mogelijk opeet. Dus oranje boven, zullen we maar zeggen.

Allerhande | 1996 | | pagina 9