Van Plantje tot Cacao In Ecuador fotografeerde AllerHande het boeiende wordmgsproces van cacao. I De 'Theobroma cacao', ofwel de cacaoboom, is een groenblijvende plant die voorkomt in tropische gebie- den. Hij kan ca. 12 meter hoog worden. Voor de win ning van cacao worden de planten speciaal gekweekt en aangeplant. Deze planten worden bewust klein gehou- den (maximaal ca. 4 meter). Een jonge plant bloeit pas na een jaar. Nog een half jaar later kunnen de eerste vruchten worden geoogst. Er zijn drie groepen cacao- planten. De 'Criollo' geeft gele of rode vruchten die een dunne, maar wrattige vruchtwand hebben met 10 diepe groeven. De Criollo komt voomamelijk in Mid- den-Amerika, Mexico en Venezuela voor. De beste kwaliteit cacao is afkomstig van deze boom, die echter het minst wordt aangeplant. De 'Trinitario' groeit in Trinidad, Venezuela en Ecu ador en heeft vruchten van verschillende vorm en kleur. De 'Forastero' ten slotte heeft gele vruchten met een dikke wand en minder diepe groeven. De Forastero levert ongeveer 80% van de wereld- opbrengst cacao. Deze boom groeit vooral in Brazilie en West-Afrika. 1 3 De cacaoboom bloeit het hele jaar door en geeft bij elkaarwel 10.000 reuk- loze, lichtroze bloempjes. Gemiddeld maar 1 op de 500 bloemen groeit uit tot een volwaardige cacaovrucht. 4 De rijpe vruchten van de cacaoboom worden zorgvul- dig geplukt, zonder daarbij nieuwe bloemen te beschadi- gen. Voor het plukken wordt gebruik gemaakt van een lange stok. 5 Na het plukken worden de vruchten geopend. Hierbij worden de cacaobonen zicht- baar; ze zijn omgeven door een wit, geleiachtig vrucht- vlees. De cacaobonen hebben nu nog een paarsachtige kleur en een heel bittere srnaak. 6 De cacaobonen worden op een grote stapel of in spe- ciale kisten gelegd en afge- dekt met bananenblad of jutezakken om te fermente- ren (gisten). Hierbij 'lost' het witte vruchtvlees op en krij- gen de bonen een minder bittere smaak en een choco- ladebruine kleur. Ook het typische cacao-aroma ont- wikkelt zich nu. 7 De bonen worden onder de hete zon 6 a 10 dagen te drogen gelegd, waarbij ze regelmatig worden geharkt. Hierbij ontwikkelt het cacao- aroma zich verder. Dit drogen van de bonen kan ook in ovens plaatsvinden. 8 De gedroogde cacaobonen worden zorgvuldig gesor- teerd op gewicht en kwali teit. De gesorteerde bonen worden in grote zakken 84 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 82