EKO naast 'Aarde Waarde' Hoewel ecologische teelt een milieuvriendelijke methode is om aardap- pels, groente en fruit te telen, kiest Albert Heijn al jarenlang voor de 'gulden' middenweg. Die heet 'Aarde Waarde'. Het gebruik van bestrij- dingsmiddelen bij de teelt is daardoor ongeveer 50 afgenomen. Intussen groeit ook het aantal ecologisch geteelde producten bij Albert Heijn. Bij het ecologisch telen van aardappels, groente en fruit is het gebruik van kunst- mest niet toegestaan. De planten worden daarente- gen gevoed met dierlijke mest. Ook gebruikt de teler die werkt volgens de princi- pes van de ecologische land- bouw geen chemische bestrijdingsmiddelen om zijn gewassen te beschermen tegen insecten en planten- ziektes. Hij gaat deze geva- ren alleen te lijf met alternatieve middelen, zoals zwavel en peritine. Onkruid wordt bestreden door te wie- BELANGRIJKSTE NORMEN VOOR GECONTROLEERDE TEELT Grondontsmetting en vliegtuigbespuitingen zijn niet toegestaan Teeltfrequentie moet voldoen aan vrucht- wisselingseisen Alleen het gebruik van goedgekeurde kunstmeststrooiers en bestrijdingsmiddelen- spuiten is toegestaan Maximale inzet van biologische bestrij dingsmiddelen Het gebruik van andere bestrijdingsmidde len moet tot een minimum worden beperkt, waarbij bepaalde zwaar milieu-belastende middelen niet zijn toegestaan Het gebruik van meststoffen dient aange- past te worden aan hetgeen het gewas strikt nodig heeft, niet meer en niet minder Alle teelt-activiteiten dienen op uniforme wijze te worden geregistreerd den. Het ecologisch telen van producten is daardoor erg arbeidsintensief en brengt ook de nodige risico's met zich mee. Als een veld met aardappels bijvoorbeeld ten prooi valt aan een plan- tenziekte die zich snel ver- spreidt, kan een deel van de oogst of soms de hele oogst verloren gaan. Dit maakt dat de EKO producten meestal duurder zijn en niet ieder- een kan of wil die prijs daar- voor betalen. Ook zijn deze producten niet altijd vol- doende verkrijgbaar en de kwaliteit ervan is minder constant dan veel klanten wensen. Inmiddels heeft Albert Heijn echter een aan tal groentesoorten in het assortment die ecologisch geteeld en wel van constante kwaliteit zijn. U vindt de voorbeelden in het overzicht hiernaast. Alternatief Omdat ecologische teelt vooralsnog zijn beperkingen zou houden, is Albert Heijn zes jaar geleden al van start gegaan met de gecontro- leerde teelt van aardappels, groente en fruit. Daarbij stelde Albert Heijn, in over- leg met het Onafhankelijke Centrum voor Landbouw en Milieu, normen voor de milieubelasting op om een stapsgewijze bijdrage te leve- ren aan de ontwikkeling van minder milieubelastende land- en tuinbouw in Neder- land. Samen met haar leve- ranciers, boeren en telers, plantenveredelaars en andere vakspecialisten werkt Albert Heijn naar een teelt- wijze die grote hoeveelhe- den kwaliteitsproducten levert en het milieu minder belast. De resultaten die tot nu toe zijn geboekt, zijn bijzonder positief te noemen. Veel telers hebben het gebruik EKO-PRODUCTEN BIJ ALBERT HEIJN In de meeste Albert Heijn-winkels vindt u op de groenteafdeling ecologisch geteelde aardappels, winterpeen, zuurkool, tuinkers, rode en witte kool en uien. In de grotere Albert Heijn-winkels worden ook EKO-champignons en waterkers verkocht. Deze producten zijn nagenoeg het hele jaar door verkrijgbaar. Albert Heijn heeft ook ecologische zuivel in het assortiment. In alle ®@©winkels wordt ecologi sche koffiemelk verkocht. Bij een aantal winkels kunt u ook ecologische melk, yoghurt, karne- melk, boter en roomijs (©(D)krijgen. Verder treft u in de winkel diverse producten van het merk Zonnatura. De bietensap, wortel- sap, groentecocktail en spaghetti zijn van ecolo gisch geteelde groenten en granen gemaakt. Ook de zilvervliesrijst van dit merk is van eco logische kwaliteit. Als u vragen heeft over een van deze producten dan kunt u daarvoor terecht bij de supermarkt- manager van uw winkel. van meststoffen en bestrij dingsmiddelen de afgelopen jaren fors teruggebracht met uitschieters tot wel meer dan 50%. Zo goed als alle Nederlandse producten in de Albert Heijn-winkel (met uitzonde- ring dan van de EKO-produc- ten) zijn nu afkomstigvan telers die werken volgens het principe van 'Aarde Waarde', de term waarmee Albert Heijn deze gecontro- leerde teelt aanduidt. Ook steeds meer buitenlandse groente- en fruittelers wer ken volgens dit principe, waarbij teelttechnische ondersteuning door Neder landse leveranciers plaats- vindt. Zo zijn bijvoorbeeld de bleekselderij, bloemko- len, broccoli uit Italie en ijs- bergsla, tomaten en broccoli uit Spanje, allemaal volgens het principe van Aarde Waarde geteeld. AllerHande 65

Allerhande | 1996 | | pagina 65