Op Alle Plekken bij Albert Heijn Heeft het Milieu DE VOLLE AaNDACHT verpakkingsmateriaal maar ook om zo min mogelijk onderdelen of bestanddelen te gebruiken die het recyclen van de verpakking bemoeilij- ken. De verpakkingstechno- loog kijkt dan ook kritisch naar de lijmen, inkten en coatings die worden gebruikt voor de verpakking. VAN VERPAKKING TOT DRAAGTAS Een heleboel producten worden bij Albert Heijn aangeleverd in een transportverpakking. Dat is geen overbodige luxe; die verpakking is nodig om de producten tijdens het vervoer te beschermen. Het materiaal van deze verpakking wil Albert Heijn zoveel mogelijk laten recyden. Leveranciers mogen daarom voor dit doel alleen karton en papier of een bepaald soort plasticfolie (poly- ethyleen) gebruiken. Het afgelopen jaar zamelden de winkels en distributiecentra van Albert Heijn in totaal 26.000 ton karton en papier (circa 3250 vrachtwagens) in en I 100 ton folie (circa 120 vrachtwagens). Van dit folie laat Albert Heijn onder andere weer zijn draagtassen maken. Om zo min mogelijk afval over te houden, vraagt Albert Heijn de leveranciers ook om hun verpak king niet onnodig te bedrukken en geen zelfkle- vende etiketten of coatings te gebruiken die karton ongeschikt maken voor herverwerking. Daarnaast kijkt een verpakkingstechnoloog van Albert Heijn of leveranciers wel efficient omgaan met verpakkingsmateriaal. Als dit efficienter kan, krijgen ze van hem advies hoe ze hun transport verpakking kunnen verbeteren. Sommige leveran ciers gebruiken zes kartonnen tussenplaten om hun product op een pallet te verpakken. Terwijl geen een kartonnen tussenplaat echt nodig is. Anderen verpakken ze weer in dozen van te dik golfkarton. Zo zitten de pakjes Engelse thee van het eigen merk tegenwoordig in een kleinere doos zonder bovenkleppen. Ook dit spaart weer karton uit. een aantal maanden iets dunnere broodzakken waarin u het brood toch even goed lcunt bewaren. Door deze besparing is er jaarlijks 27.000 kilo minder kunststof nodig. Ook de Perla oploskoffie zit tegen woordig in een milieube- wustere pot. Niet alleen zijn de kunststof deksels lichter maar ook het glas van de potten is dunner. Hiervoor is 25 procent minder glas nodig, een jaarlijkse bespa ring van meer dan 65.000 kilo glas. Die besparing is mogelijk omdat de glasleve- ranciers tegenwoordig in staat zijn om lichtere flessen en potten te maken die toch sterk genoeg zijn. Dit is een ontwikkeling die Albert Heijn heeft gestimuleerd door hier bij haar leveran ciers op aan te dringen. Kleinere verpakking De verpakkingstechnoloog kijkt ook of een product niet compacter en efficienter ver- pakt kan worden. Zo is de Engelse-theeverpakking met 2 cm ingekort en ook het hagelslagdoosje is tegen woordig iets kleiner. Daar zat eerst een loze ruimte in omdat de korrels na het afvullen weer inklonken. Door nu de doosjes tijdens het vullen te laten trillen, kan dezelfde 400 gram hagelslag in een compacter doosje. Recyclen Bij het hagelslagdoosje heeft Albert Heijn ook de alumi- niumschenlctuit vervangen door een kartonnen exem- plaar, evenals bij andere strooidoosjes. Hierdoor kan de verpakking nu in zijn geheel in de papierbak. Want Albert Heijn dringt er bij haar leveranciers niet alleen op aan om te besparen op De doosjes van Albert Heijn hagelslag had- den nog niet zo lang geleden een schenk- tuitje van metaal (links). Nu het van karton is gemaakt, kan het lege doosje in z'n geheel bij het oud papier. Ook de zogenaamde 'omverpakkingen' wor den stuk voor stuk kritisch bekeken. Een voorbeeld: de bovenflap van de doos waarin de theedoosjes naar de winkel worden ver- voerd, kan worden weggelaten. AllerHande 63

Allerhande | 1996 | | pagina 63