verpakking weg te laten. Zo ontbreekt de plastic capsule bij de literflessen huiswijn. Die beschermt de kurk enigs- zins tegen uitdroging. Maar dat is bij deze wijn overbo- dig, omdat die na het botte- len niet jaren in een wijnlcelder ligt, maar snel na aankoop wordt gedronken. OVER DE DATUM MAAR NIET IN DE VUILNISBAK U vindt bij Albert Heijn altijd verse produc- ten. Het distributiesysteem Vandaag voor Morgen zorgt ervoor dat alles wat u koopt, binnen een dag weer is aangevuld. Daardoor kunnen de voorraden in de winkel klein worden gehouden. Ondanks deze efficiente planning komt het toch voor dat producten niet meer aan de kwaliteitsnormen van Albert Heijn voldoen. Niet bedorven pro ducten zoals bananen die bruine plekken vertonen bijvoorbeeld, vlees dat begint te verkleuren of zuivel die over de datum is. Winkelmedewerkers houden dit scherp in de gaten en verwijderen alles uit de winkel wat niet meer aan de kwaliteitsnorm vol- doet. Deze producten verdwijnen echter niet meer in de afvalcontainer, maar worden apart ingezameld in kratten. Gekoelde vrachtwagens halen deze kratten dagelijks op bij de winkel en brengen ze naar het dis- tributiecentrum. Daar vandaan gaan de pro ducten diezelfde dag nog naar bedrijven die ze weer verder verwerken. Ze worden onder andere gebruikt als grondstof voor diervoeding en veevoer. Sinds juni dit jaar verzamelen de winkels van Albert Heijn hun reststoffen op deze manier. Dit zorgt ervoor dat de winkels maar liefst veertig procent minder afval hebben. FOTO LINKS: De verpakkingstechnoloog van Albert Heijn John Roos is aan het onderzoeken of de flessen waarin de huis- wijnen worden gebotteld niet van wat dun- ner glas kunnen worden gemaakt. Dat kan tot een besparing van (honderd)duizenden kilo's glas leiden. Door de Perla oploskoffie in iets dunnere potten te verpakken, wordt per jaar 65.000 kilo glas bespaard. Lighter materiaal Bij producten die wel beschermd moeten worden, onderzoelct de verpakkings technoloog hoe hij zoveel mogelijk kan besparen op materiaal. Vaalc kan hij een lichter materiaal kiezen, bij voorbeeld dunner lcarton of een lichtere kunststof. Zo gebruikt Albert Heijn sinds AllerHande 61

Allerhande | 1996 | | pagina 61