Niets Ontsnapt aan het Oogvan de Verpakkingstechnoloog A v Veel artilcelen die u in de winlcel koopt, zijn verpakt. A1 die doosjes, pakken, zakjes, blikken, potten en flessen leveren samen een hoop afval op. Ongeveer een vijfde van het huishoude- lijk afval in Nederland bestaat uit verpakkingen. Albert Heijn streeft ernaar om het milieu op dit gebied zo min mogelijk te belasten en heeft voor dat doel al jaren in de persoon van John Roos een verpakkingstechnoloog in dienst. E I k e verpakking wordt kritisch bekeken Soms kunnen verpakkingen simpel achterwege worden gelaten. Voorbeeld: de kar- tonnen achtergrond van huishoudelijke artikelen zoals kurketrekkers. lie producten worden van tijd tot tijd in een nieuw jasje gestoken. Ook de artikelen van het AH-merk. Het beoordelen van deze nieuwe verpakking is de taak van de technoloog. Die stelt vast aan welke eisen de ver pakking moet voldoen om het product te beschermen. Want dat de kwaliteit daar- van behouden moet blijven, staatvoorop. Daarnaast onderzoekt de verpakkings technoloog hoe hij het pro duct zo kan verpakken dat het een minimale belasting voor het milieu oplevert. Besparen op materiaax Helaas zijn er nog altijd veel vragen over de milieu-aspec- ten van verschillende ver- pakkingsmaterialen. Vragen waar de wetenschap nog geen eenduidig antwoord op heeft gegeven. Er is dan ook geen overeenstemming over welke materialen nu vanuit milieu-oogpunt de voorkeur verdienen. Albert Heijn han- teert daarom al jaren als richtlijn voor de leveran- ciers van de artikelen van het AH-merk om zo min mogelijk verpalddngsmate- riaal te gebruiken. Weglaten van verpakking Als een product geen bescherming nodig heeft, laat Albert Heijn de verpak king ervan helemaal achter wege. Daarom zitten ACTIEF OP ZOEK NAAR NIEUWE VERBETERINGEN Steeds zet Albert Heijn weer nieuwe projec- ten in gang die moeten bijdragen aan een milieuvriendelijker werkwijze. Zo zijn dit jaar de Centrale Slagerijen van Albert Heijn kri tisch tegen het lamplicht gehouden. Na een uitgebreide inventarisatie van de stand van zaken, gaat de afdeling Kwaliteit en Milieu van Albert Heijn nu onderzoeken of ook hier de milieuzorg nog kan worden verbeterd. Zo kunnen de slagerijen misschien nog besparen op het gebruik van water en energie of effi- cienter omspringen met afvai, zodat er weer meer reststoffen hergebruikt kunnen worden. huishoudelijke artikelen als de flesopener, het theezeefje en de set houten lepels niet langer meer in een karton- nen verpakking. Dit levert een enorme besparing aan karton op. Soms is het moge lijk om een onderdeel van de 60 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 60