De Sappigste Appeltjes van Oranje H Pf m W>i K Op maandag hangen de sinaasappels, mandarijnen en citroenen nog aan de Spaanse bomen. Donderdag pronken ze in de schappen van Albert Heijn. Zo snel kan en moet het gaan. Want 'kersvers' smalten oolc citrusvruchten op htm best 8- "V V - et hele jaar door vindt u bij Albert Heijn citrus van topkwali- teit. In de zomermaanden halen de inkopers het frisse fruit uit landen ten zuiden van de evenaar. Is het hier eenmaal herfst, dan komen de 'oranje appeltjes' uit Spanje. Valencia is van ouds- her het sinaasappelgebied. Maar tegenwoordig komen er ook veel sinaasappels en mandarijnen van de planta- ges in Huelva, in het zuid- westen van Spanje. Dit nog tamelijk nieuwe district is helemaal ingericht op biolo- gische teelt. Plagen en ziek- VOL VITAMINE C Citrus staat bekend om z'n hoge gehalte aan vitamine C. In een sinaasappel zit zo'n 60 mg vitamine C en een mandarijn bevat ongeveer eenderde. Eet u een forse sinaasappel per dag, dan heeft u de dagelijkse vitamine C-behoefte van circa 70 mg al bijna binnen. Begint u de dag ook nog met een glas sap, dan zit u zeker goed! Geen zin om's ochtends te persen? De avond tevoren kan ook. In citrussap blijft de vitamine C namelijk prima bewaard. Behalve om te drinken is citrussap ideaal om in een marinade, dressing, saus of jus te verwerken. 54 AllerHande ten kunnen hier veel beter in de hand worden gehou- den waardoor er minder of zelfs geen bestrijdingsmid- delen hoeven te worden gebruikt. Dankzij druppel- bevloeiing, een speciale irri- gatietechniek, kan er ook heel zuinig met het schaarse water worden omgegaan. Lekker zoet, maar met VOLDOENDE ZUUR Al 35 jaar lang houdt citrus- specialist Martinavarro de groei en ontwiklceling van de vruchten voor Albert Heijn volgens het principe van 'Aarde Waarde' in de gaten. Dat moet uiterst zorgvuldig gebeuren, want de smaak en de kwaliteit van het fruit zijn vooral afhankelijk van het moment dat er wordt geoogst. Sinaas appels, mandarijnen en citroenen moeten geplukt worden als ze helemaal rijp zijn. Citrus rijpt, in tegen- stelling tot de meeste andere fruitsoorten, namelijk niet na. De kweker moet dus pre- cies weten wanneer hij gaat plukken. Sinaasappels en mandarijnen moeten op dat moment sappig zijn, lekker zoet smaken en tegelijker- tijd genoeg milde zuren bevatten. Ervaren mensen, zoals Mar tinavarro, zien vooral aan de vorm en de kleur van de vruchten of er geoogst kan worden. Na de pluk wordt het fruit in bad gelegd en op grootte en kwaliteit geselec- teerd en verpakt. Nog dezelfde dag vertrekt de gekoelde vrachtauto naar Nederland. Drie a vier dagen later liggen de vruchten in de Albert Heijn-winkels. Nu TE KOOP Elk seizoen heeft z'n eigen sinaasappels. Op dit moment worden er navelsinaasap- pels, Salustiana's, Clemen tines en citroenen verkocht. De navelsinaasappel is een

Allerhande | 1996 | | pagina 54