SlNTERKLAASTIJD, DUS! Gevulde speculaas is een typisch Nederlands product dat vooral rond sinterklaas veel wordt gegeten. We kennen het bijna allemaal, maar hoe wordt gevulde speculaas gemaakt? Om daar achter te komen, keek AllerHande mee over de schouders van de medewerkers van brood- en banketbakkerij Quality Bakers in Zwanenburg, waar Albert Heijn zijn gevulde speculaas laat bakken. 42 AllerHande et mag dan oer- Hollands zijn, de ingredienten voor gevulde speculaas zijn dit allerminst. Speculaaskruiden bestaan onder meer uit de uitheemse kruiden kaneel, kruidnagel, nootmuskaat, gember, foelie, koriander, peper en anijs. Ook de aman- delen komen van ver: uit Califomie, om precies te zijn. Bij Quality Bakers begint het productieproces met het kneden van het speculaas- deeg en de amandelvulling. O 0 De kant-en-klaar gele- verde speculaasmix bestaat uit tarwebloem, suiker, roomboter, speculaaskrui- Speculaastijd de oven het vocht uit de amandelspijs te kunnen laten ontsnappen. De versie- ring bestaat uit acht aman- delen. Om de nootjes keurig recht tegenover elkaar te laten liggen, zijn acht han- den nodig. Een behoorlijk arbeidsintensief onderdeel binnen het hele proces. den, sojabloem, citroenrasp, ei. zout en rijsmiddel. De eveneens kant-en-klaar aangeleverde spijs bestaat uit amandelen en suiker. Per keer wordt maar liefst 188 kilo deeg en 265 kilo spijs gekneed. Hiertoe dienen twee kolossale kuipen, uitge- rust met twee huivering- wekkende deeghaken. Het deeg en de vulling zijn samen goed voor 1300 pak- jes amandelspeculaas van elk 225 gram. Maar zover is het nog lang niet. Eerst rnoet het speculaas- deeg in laagjes worden geperst en de spijs in bolle- tjes van elk 95 gram worden gesneden. Dat gebeurt vol- automatisch. In kleine stuk- ken wordt het nog zachte deeg naar twee walsen ge- transporteerd. De ene vorm- machine perst het onder- laagje, de andere het boven- laagje. 0 Het onderste laagje deeg wordt uit de wals losge- zogen en belandt direct op een lopende band. Niet veel later volgen de andere drie lagen: een bolletje spijs, het bovenlaagje speculaasdeeg en een dun laagje ei voor de glans. In het bovenlaagje wor den machinaal kleine gaat- jes geboord. Dit om straks in

Allerhande | 1996 | | pagina 42