Gerookte zalm en gerookte paling lenen zich niet alleen uitstelcend als 'makke- lijk' onderdeel van een voorgerecht, maar smaalct ook prima op 'n toastje als feestelijk hapje of met knapperig vers stokbrood bij de brunch. Een pure delicatesse met een verfijnde smaak. ^alm en paling zijn bijzondere vissoor- ten, vanwege hun uitgesproken, fijne smaak. Allebei de soorten brengen een deel van hun leven in zowel zout als zoet water door en keren terug naar hun geboorteplek om kuit te schieten. De zalmen zwemmen hiervoor vanuit de zee stroomopwaarts, naar de bron van 'hun' rivier. De palingen trekken vanuit de zoetwaterrivieren naar de zee om daar hun eitjes te leg- gen. een constante temperatuur van 12 °C. Onder deze ideale omstandigheden groeit de zalm in twee tot drie jaar uit tot een vis van topkwaliteit. Paling uit het IJsselmeer Nederlandse paling komt van oudsher uit het IJssel meer. maar wordt tegen- woordig ook vaak gekweekt. De 'glasaal', dus de jonge paling die vanuit de Sargas so Zee (voor Mexico, onder Bermuda in de Atlantische Oceaan) voor de Europese kust belandt, wordt gevan- gen en daarna uitgezet in palingkwekerij en In alle rust gerookt Voor zowel de zalm als de paling die bij Albert Heijn verkrijgbaar is, wordt uitge- breid de tijd genomen om ze te roken. Er zijn snellere methodes, maar die komen de smaak niet optimaal ten goede. Daarom worden de zalm en paling voor Albert Heijn nog op 'ouderwetse' ambachtelijke wijze ver- werkt. De vis krijgt alle rust om het zout te laten intrek- ken, vervolgens wordt hij gerookt op eiken- en beuken- spaanders. Daar krijgt de vis zijn specifieke, heerlijke rooksmaakje van. Daarna worden zowel de zalm als de paling met de hand gefileerd en in plalcjes gesneden. Vervolgens wordt de vis zorgvuldig vacuum verpakt, gekoeld en aan de Albert Heijn-winkels afgele- verd. Om ten slotte boter- zacht en rijk van smaak op uw bord te belanden! Zalm: gekweekt in de Noorse fjorden Foto boven: Hoewel het ons nu onwaar- De gerookte schijnlijk in de oren klinkt zalm van was zalm in vroeger jaren Albert Heijn een goedkope vissoort. Zalm komt uit de was volop verkrijgbaar. Noorse Tegenwoordig is zalm zeld- fjorden: de zamer en vinden we het een omstandig- luxe vissoort, die op een heden voor chique etentje niet misstaat. het kweken Om de zalm betaalbaar te van zalm zijn houden, wordt steeds meer er ideaal en overgegaan op kweek. Ook dat proef je! de zalm die u bij Albert Op de Heijn in de koelvitrine vindt, onderste is afkomstig uit kwekerijen. foto zijn Albert Heijn heeft gekozen palingvissers voor de zalm die gekweekt op het wordt in de fjorden in Noor- IJsselmeer wegen, waar ook de wilde bezig om de zalm van oorsprong vandaan vangst komt. Het water in de fjor- binnen te den is zeer zuurstofrijk en halen. kristalhelder. Door de warme golfstroom blijft het water ook in de winter op AllerHande 37

Allerhande | 1996 | | pagina 37