4. DE GLAZUURBRAND Na 44 uur verlaat het keramiek de oven. Nu mag het zich officieel 'porselein' noemen, want in de 80 meter lange oven, waarbij de temperatuur oploopt tot maximaal 1400 °C, vindt de overgang plaats tot het heldere en glazige porselein. 6. DECORATIE Het aanbrengen van de decoratie is een uiterst precies werkje dat men alleen via routine in de vingers krijgt. Het flinterdunne zijdepapier, waarop de verschillende decoraties zijn gedrukt, wordt nat over het servies gelegd en met een sponsje gladgestreken. Een klein scheurtje is daarbij zo gemaakt, maar dan moet het wel over. 7. DERDE KEER IN DE OVEN Een derde verblijf in de oven - dit- maal bij een temperatuur van 1220 °C - is nodig om de decoratie in het glazuur te branden. Hierna is de aangebrachte versiering bestand tegen de vaatwasmachine, het diepvries- vak en de magnetron. 5. KENNERSOOG Na de glazuurbrand wordt het randje aan de onderkant van het porselein gepolijst om kras- sen op uw tafel te voorkomen. Vervolgens schuift het servies de afwasmachine in, waarna de eerste kwaliteitscontrole volgt. Met een fin- gerspitzengefiihl en een waar kennersoog wordt het porselein betast en bekeken. Beschadigd servies verdwijnt zonder pardon in de afvalbak. AllerHande 29 9. INPAKKEN Tot slot wordt elk artikel apart in een kartonnen doosje verpakt. Ook dit inpakken gebeurt met de hand. Het mag duidelijk zijn: ons porselein is een bewerkelijk en vooral arbeidsintensief product. Elk serviesstuk gaat van hand tot hand voordat het uw tafel siert. Dat zijn gelukkig wel de handen van de beste mensen in dit vak. 8. EINDCONTROLE Voor de laatste keer wordt het servies zorg- vuldig op schoonheidsfoutjes gecontroleerd. Dat is lichamelijk en geestelijk zwaar werk. Het onderbord van het Arzberg-porselein weegt bijvoorbeeld meer dan I kilo en daarvan gaan er dagelijks heel wat door de handen van de controleurs. Ook moet je voor de fouten een ontwikkeld oog hebben, want vaak zijn de onvolkomenheden nauwelijks met het blote oog waar te nemen.

Allerhande | 1996 | | pagina 29