Echtenootjes krake KletsKoek Noten op je brood Een vliegende notenkraker... Noten in het bos - - Een harde noot kraken? De kinderpagina van AllerHande Als je in de herfst door het bos loopt zie je ze soms op de grond liggen: noten. Het zijn de vruchten van een boom of struik. Als ze blijven liggen kan er volgend jaar Van sommige noten wordt lekkers voor op je boterham gemaakt. Van hazelnoten bijvoor- beeld. De hazelnoten worden uit de dop gehaald en fijngemalen. Dan gaan er suiker, melk, plantaardige olie, vet en cacao door- heen, en dan heb je hazelnootpasta. Ook van pinda's wordt een soort pasta voor op brood gemaakt: pindakaas. Het vliegt en het heeft kleine witte spikkeltjes, rara wat is dat! Het is een vogel die notenkra ker heet. Hij komt niet in Nederland voor, maar in de bergen in Midden-Europa en Scan- dinavie. Ook in de Belgische Ardennen wordt hij wel eens gezien. De notenkraker eet meestal zaden uit dennenappels, en soms ook bessen of wormen en insecten. Ze eten ook graag eikels, beukennootjes, hazelnoten, wal- noten en jeneverbessen. In de Albert Heijn-winkels worden heel veel verschillende soorten noten verkocht. Amandelen, pinda's, pistachenootjes, hazelnoten en cashewnoten bijvoor- beeld. De meeste noten groeien in verrc landen, waar het warmer is dan in ons land. Maar er zijn er een paar die je ook in een Nederlands bos tegen kunt komen: hazelnoten, walnoten, beukennootjes en kas- tanjes. Noten hangen aan de boom in een bescher- mend jasje, de bolster. Je hebt ze vast wel eens gezien: het zijn de dikke schillen die tus- sen de noten op de grond liggen. Als de noten blijven liggen kan er een nieuwe notenboom uit groeien. Maar de meeste noten worden opgegeten door de dieren in het bos. een nieuwe notenboom uit groeien Je hoort mensen wel 'ns zeggen dat ze 'harde noten moeten kraken'. Dat betekent dat ze iets heel moeilijks moeten doen. Bijvoorbeeld tegen iemand zeggen dat hij z'n werk niet goed heeft gedaan. Of als een voetbaltrainer tegen een van de spelers moet zeggen dat hij niet mee mag spelen. AllerHande 59

Allerhande | 1996 | | pagina 63