Met Ogen, Neus en Mond De Ardennen, de inspiratie voor een Win met Carlsbourg 50 weekends op de boerderij in de Belgische Ardennen - zie verpakking - biersoort tot biersoort. Als de suikers gevormd zijn, filtert de brouwer de harde schillen van de moutkorrels uit het brouwsel. Het zoete aftreksel dat overblijft noe- men de brouwers 'wort'. Dit gaat vervolgens naar grote brouwketels waar het wordt gekookt. Tijdens het koken doet de brouwer gedroogde hop in het wort. Die geeft het bier zijn fijne, bittere smaak en zorgt tevens voor de houdbaarheid van de drank, want hop remt de groei van bacterien. In deze fase voegt de brouwer ook andere kruiden toe. Welke dat precies zijn en in welke hoeveelheden, hangt af van het specifieke bierrecept. En dit houden brouwers zorg- vuldig geheim. Een schuimige massa Na het koken en afkoelen gaat het wort naar de vergis- tingstanks en voegt de brou wer er zijn eigen gist aan toe. Dan neemt de natuur het van hem over. Eerst ver- menigvuldigt de gist zich, tot alle zuurstof in de tank is opgebruikt. Dan begint de omzetting van suikers in alcohol. Bovenin de tank vormt zich nu een grote, schuimige massa. Bij Palm duurt deze gisting zeven dagen. Aan het einde daar- van drijft de gist bovenop het bier, zoals bij alle hoge- gistingsbieren. Door een grote opening (ook wel man- gat genoemd) in de tank wordt de gist eraf geschept. Het bier gaat vervolgens naar de grote rijpingstanks waarin de drank enkele weken rust. Deze rust- periode is nodig om de smaak en het aroma van het bier te verfijnen. Daarna wordt het nog een keer gefil- terd om alle gist en troebel- heden te verwijderen, zodat er helder bier overblijft. En daarmee vult de brouwerij talloze vaten en fiesjes. Proeven op kwaliteit Zoals in de meeste brouwe- rijen is bij Brouwerij Palm het bierbrouwen gemoderni- seerd. Het brouwproces EEN BEZOEK AAN DE BROUWERIJ Wilt u zelf zien hoe Palm bier wordt gebrouwen? Brouwerij Palm gunt geinteresseerden graag een kijkje in de brouwerij en organiseert daarom op werkdagen rondleidingen voor groepen van minimaal 15 tot maximaal 50 personen. Als u zich met minder dan 15 personen aanmeldt, dan krijgt u een rondleiding met andere bezoekers. Voor informatie kunt u bellen naar Brouwerij Palm: tel. (0032) 523 094 81 (vragen naar de heer Guy Baeyens, coordinator rondleidingen). Geheim recept Het echte bierbrouwen begint met het maken van beslag. Dat gebeurt in de brouwzaal waar enorme beslagkuipen staan. Hierin mengen brouwers de gema- len mout met water. Dit water pompt Brouwerij Palm van grote diepte op, uit het natuurgebied random Steen- huffel. Het beslag wordt ver- warmd, zodat de enzymen het meel omzetten in suikers en eiwitten. Het tempera- tuurverloop bepaalt welke suikers en eiwitten worden gevormd. De beslagproce- dure verschilt dan ook van

Allerhande | 1996 | | pagina 54