oh AAN LEKKER ETEN HEBBEN WE ONZE HANDEN VOL. 't Is met sperziebonenzaadjes een beetje als met vogeleitjes. Als ze't te koud krijgen, komt er niets uit Daarom vliegen zoveel vogels leder jaar weer naar warmere oorden om zlch voort te planten. En vliegen wij - van Albert Heijn - met Hollands sperziebonen- zaad naar Egypte. En als't daar's nachts frisser wordt, door naar Senegal. In die landen is het namelijk in de wintermaanden nog net zo warm als bij ons in de zomer: gemiddeid zo'n 20 graden Celsius. Bij zo'n temperatuur groeien jonge sperziebonen zogezegd als kool. En als het dan ook nog mooi droog blijft, dan zijn ze helemaal niet meer te houden. 's Zomers, in ons eigen land, zaaien we't zaad daarom zoveel mogelijk in de buurt van de zee, rond Bergen op Zoom. Om precies te zijn in Ossendrecht. De plantjes waaien er door de zeebries vanzelf droog als er weer eens een Hollandse plensbui overheen is gegaan. In Senegal en Egypte hoeven we niet zo dicht aan zee te blijven, want daar is het eerder te droog dan te nat. Nu horen we u denken: Senegal? Egypte? Is dat niet wat erg ver van huis om opgroeiende sperziebonen in de gaten te houden? Welnu, we kunnen u melden dat 't prima lukt. Een van onze teeltechnici [de rooie uit Castricum wordt-ie genoemd) woont daar namelijk vrijwel permanent tussen de plaatselijke boeren en tuinders. Op gezette tijden organlseert hij daar zogenaamde bonenvergaderingen. Daar praten ze dan tot in de kleinste details over ons gevoelige, Hollandse prin- sessenboontje. Hoe ze gekoesterd moet worden om er 'n sappige boon van te maken, die knak zegt als je haar breekt. Dat betekent haar zo natuurlijk mogelijk behandelen en vooral zorgen dat ze niet in de boon schiet. Dat wii zeggen, dat de sappen niet in de boontjes, maar in het vruchtvlees gaan zitten. Die blnnenboontjes worden anders veel te dik. En de hele sperzieboon ziet er dan uit als vel over boon. Waarom dat zo erg is? Omdat zo'n sperzieboon droog, taai en melig wordt en niet meer lekker smaakt. Die tuinders in Afrika hebben van 'onze rooie' dus precies geleerd hoe ze onze sperziebonen moeten verwennen. Ze gaan zelfs zo ver dat ze die met de hand plukken. Een voor een. Dat komt natuurlijk omdat het er daar behoorlijk kleinschalig aan toe gaat. Maar wat is daar op tegen? De boeren kunnen ergoed van rondkomen. En met onze sperziebonen en natuurlijk ook het milieu, wordt vriendelijk omgesprongen! Zo kunt u't hele jaar rond genieten van plukverse zomerboontjes op uw bord. Dus mocht u ineens ongelofelijke trek in sperziebonen krijgen, vlieg dan snel even langs.

Allerhande | 1996 | | pagina 29