Op Wereldreis met de CabernetS Uit Spanje: Vina Albali 1992 Spaanse wijnmakers wagen zich zelden aan, voor hen, uitheemse druivensoorten. De Cabernet Sauvignon van Vina Albali uit de Valdepenas is dan ook een uitzondering. En wat voor een! Dit zou je een typische Spaanse Cabernet Sauvignon kunnen noemen. Alle kenmerken van zowel de druif als het land waar hij groeit, zitten erin, Het is een fruitige wijn met een bloemige, geparfumeerde geur. De voor Spanje zo typische vanille-aroma's zijn volop aanwezig, zonder echt te overheer- sen. Lekker bij kruidige lamskoteletjes, run- derrollade, konijn en wild. Serveertemperatuur: 18 °C. Prijs:/9,95 Uit Bulgarije: Region de Plovdiv 1992 Bulgaarse cabernet sauvignons lijken op wij- nen uit de Bordeaux, rnaar zijn grover en boerser. Deze Plovdiv ook. Hij ruikt fruitig, maar in de smaak is hij eerder kruidig. Het is een krachtige wijn met bitters. De tannines maken 'm wat stroef. Typisch een wijn om bij een stevige stoofschotel met varkensvlees te schenken. Ook bij pittige bonenschotels, geroosterd vlees en belegen kaas doet hij't goed. Serveertemperatuur: 18 °C. Prijs: 5,75 Uit Moldavie: Ksar Alba 1995 Moldavie ligt ten oosten van Roemenie. De wijnen die er gemaakt worden, zijn over het algemeen lekker kruidig. Dat geldt ook voor deze Ksar Alba. Het is een paarsrode wijn met een kruidige geur. Hij smaakt vol, zacht, sappig en fruitig. Lekker bij (rood) vlees, rijst met goulash, pikante worstjes en bij pittige, romige kaassoorten. Serveertemperatuur: 18 °C. Prijs:/5,95" Uit Californie: Wente 1994 Niet ver van de baai van San Francisco ligt Livermore Valley. Daar wordt deze zwoele Cabernet Sauvignon gemaakt. Hij komt heel even zoet over, maar die smaak maakt snel plaats voor fris fruit, kruiden en vanille. Je proeft dat de druiven veel zon hebben gehad. Door de zachte tannines voelt de wijn een beetje stroef aan in de mond. Het is een lek- kere wijn om zo te drinken en om aan tafel te schenken. Bijvoorbeeld bij pasta (spaghetti Bolognese), lamsvlees, rundvlees (Boeuf Bour- guignon), steaks en belegen kaas. Serveertemperatuur: 17 a 18 °C. Prijs:/11,95 Uit Chili: Undurraga 1995 Franse druivensoorten groeien en rijpen goed in de Chileense Maipovallei. De caber net sauvignon ook. Ze lijken op Bordeaux- wijnen, maar zijn iets fruitiger. In deze Undurraga ruikt u bessen en bosvruchten- (jam). Hij is zacht, vol en sappig van smaak. De aangename tannines maken'm een beetje stroef, maar geven de wijn ook body. Lekker bij geroosterd varkensvlees, biefstuk, Uit Argentinie: Etchart Cafayate 1991 Deze donkere, kersenrode wijn ruikt naar rijp rood fruit, kruiden en het houten vat waarin de wijn heeft gelegen. Die vanille-aro ma's van het eikenhout maken de wijn rond, soepel en zwoel. Lekker bij steaks, runderrol- lade, pasta met een vleessaus en ook bij een stevige stamppot. Serveertemperatuur: 17 a 18 °C. Prijs:/8,95©® 90 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 90