Cru Bourgeois: Vijf Prachtige WlJNEN UIT de Bordeaux 1 Wijnen uit de Bordeaux die zich Cru Bourgeois mogen noe- men, zijn het proeven meer dan waard. Daarom heeft Albert Heijn er vijf in huis gehaald. Kwaliteitswijnen met een eretitel O p het etiket van een fles Bordeaux staan kwaliteitsaanduidin- gen. Is dat 'Grand Cru', dan heeft u met een grote kwali- teitswijn te rnaken. Althans, dat mag u verwathten. In 1855, tijdens de wereldten- toonstelling, hebben enkele wijnmakelaars een aantal chateaus uit de Medoc deze eretitel gegeven. Sinds die tijd is er weinig aan deze officiele classificatie veran- derd, Nieuwe chateaus, die hun strepen verdiend had- den, werden niet toegelaten. Bestaande chateaus, die hun reputatie niet meer waar- maakten, mochten wel blij- ven. Dat zinde veel wijnboe- ren niet. Als reactie hierop hebben enkele top-chateaus die indertijd geen titel had- den gekregen, hun eigen classificatie gemaakt. En dat is de Cru Bourgeois. Beroemde wijnstreek De wijnen komen uit de Medoc, de wereldberoemde wijnstreek waar de grote Bordeaux gemaakt worden. De chateaus liggen niet ver van elkaar, de bodem is op veel plaatsen nagenoeg gelijk, er worden ongeveer dezelfde druiven gebruikt en toch smaakt de wijn van elk chateau anders. Dat ligt onder andere aan de helling waarop de wijnstokken staan en aan de wijnmaker. NU DRINKEN OF NOG EVEN BEWAREN? Sommige wijnen zijn ge maakt om jong te drinken. Ouder laten worden heeft geen zin, want de wijn zal er niet beter van worden. De Crus Bourgeois kunnen ech- ter wel lekkerder worden als u ze nog even laat liggen. Hoe lang u ze moet laten lig gen is afhankelijk van de druivensoorten die voor de wijn gebruikt zijn, de manier waarop de wijn gemaakt is en ook hoe de weersomstandigheden waren in het betreffende oogstjaar. De vijf Cru Bour- geois-wijnen van Albert Heijn komen uit 1992 en 1993. Die jaren zetten we voor u op een rij. 1992 Het was nat in Bor deaux en de zon liet zich te weinig zien. Er is veel wijn gemaakt. Maar kwantiteit en kwaliteit gaan meestal niet hand in hand. De Bordeaux van '92 zijn nu al goed op dronk en houden het nog wel even uit, maar het zijn geen echte bewaarwijnen. 1993 Voorjaar en zomer waren bijna ideaal. De maand augustus was lekker warm, zodat de druiven goed konden rij pen. En toen ging het in September rege- nen. De druiven zogen de nattigheid op en het sap werd dunner. De '93-ers kunt u nu drinken, maar beter is het om nog een jaar- tje te wachten. Ze blijven zeker tot eind 1998 goed. Afgebeelde wijnen zijn bij Albert Heijn verkrijgbaar vanaf maandag 7 oktober. 9 66 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 66