naamde districtswijn: een net iets betere wijn dan een streekwijn. Voor een districts wijn moeten de druiven uit een bepaald deel van de Bourgogne afkomstig zijn. In dit geval uit een van de acht gemeenten die in de buurt van het dorp Saint- Veran liggen. Het district ligt tegen de Beaujolais aan, helemaal in het zuiden van de Maconnais. De wijn is rond, zacht en sappig. Hij ruikt en smaakt naar geel- oranje fruit, zoals abrikoos, perzik en mango. Ook is er een zweern van laurier (drop) te ontdekken. Naam: Appellation Saint- Veran Controlee 1995 Smaak: rond, zacht, sappig, fruitig (abrikoos, perzik en mango), laurier Serveertemperatuur: 10 a 12 °C Lekker bij: vis met boter- saus, asperges met zalrn. pasteitje met hamragout, belegen, romige, harde kaas- soorten Op dronk: nu tot 2 jaar na de oogst Prijs:/ 9,95 Bourgogne Hautes-Cotes de Beaune: papaja, mango EN VANILLE Net achter de Cote de Beaune, de heuvelrug met de beroemdste wijngaarden, liggen de heuvels van de Hautes-Cotes de Beaune. A1 jarenlang werken de wijn- boeren in de Hautes-Cotes niet alleen aan de kwaliteit van hun wijnen, maar ook aan de naamsbekendheid. En terecht, want er worden verrukkelijke wijnen ge maakt. Deze fruitige, krui- dige witte wijn is daar een uitstekend voorbeeld van. Behalve de aroma's van exo- tisch fruit, zoals papaja en mango, is ook de zwoele kruidigheid van vanille te proeven. Deze smaak geeft aan dat de wijn op eiken- hout heeft gerijpt. Naam: Appellation Bour gogne Hautes-Cotes de Beaune Controlee 1995 Smaak: fris en zwoel, exotisch fruit (mango en papaja), kruiden en spece- rijen (vanille) Serveertemperatuur: 10 a 12 °C Lekker bij: kalfsvlees, milde zuurkoolschotel met casseler- rib en (verse) worstjes, pasta met gorgonzolasaus, salade met avocado en roquefort, Hollandse geitenkaas Op dronk: nu tot 2 jaar na de oogst Prijs:/12,95* Pouilly-Fuisse: fruitig en KRUIDIG Weer een tree hoger op de ladder is de Pouilly-Fuisse: een wijn met een gemeente- naarn. De druiven die voor deze wijn gebruikt worden, moeten uit bepaalde dorpen in het zuiden van de Macon nais komen. Die dorpen lig gen goed verborgen en ver- stopt achter een hoge rotsfor- matie. De moeite waard om even af te slaan voordat u de Beaujolais in rijdt. Deze Pouilly-Fuisse heeft een goud- gele kleur. Hij ruikt naar toast, lichtgebrande no ten, appels en peren. Het is een fris-fruitige wijn met een voile smaak. De fijne vanille aroma's geven aan dat de wijn op hout heeft gerijpt. Naam: Appellation Pouilly- Fuisse Controlee 1995 Smaak: fris, vol, toast, licht- GOED, BETER, BEST De naam en reputatie van het wijnhuis zijn de beste garantie voor de kwaliteit van de wijnen die in de Bourgogne worden verkocht, Toch heeft u ook iets aan de wettelijke dassificatie die betere wijnen van de gewone onderscheidt. Van laag naar hoog zijn dat: Streekwijnen: bijv. Bourgogne Blanc De wijnen zijn meestal gemaakt van de chardonnay (voor wit) of de pinot noir (voor rood). Als de naam van de druif op het etiket staat, moet de wijn er ook van gemaakt zijn. De gebruikte druiven mogen uit het hele gebied afkomstig zijn. Districtswijnen: bijv, Cote de Beaune Villages De herkomst van de druiven is bij een districtswijn veel beter vast te stellen dan bij een streekwijn. In de wet staat namelijk nauwkeurig omschreven waar de druiven moeten groeien, als de wijnmaker dat district op z'n etiket wil vermelden. Gemeentewijnen: bijv Pouilly-Fuisse Voor gemeentewijnen moeten de gebruikte druiven afkomstig zijn uit de vermelde gemeente of groep van gemeenten. Premier cru: bijv. Gevrey-Chambertin, Les Combottes Behalve de gemeente staat op het etiket van een premier cru ook de wijngaard aangegeven. De drui ven moeten van die specifieke helling afkomstig zijn. Grand cru: La Romanie-Conti De wijnen die zich grand cru mogen noemen zijn absolute toppers, zowel wat betreft smaak als prijs. Het gaat hier om wijnen die gemaakt worden van druiven die op de hellingen met de allerbeste bodem en ligging groeien. AllerHande 23

Allerhande | 1996 | | pagina 23