donnay voor wit. Er komen wel andere soorten voor, maar die zijn van minder belang. De pinot noir is een gevoelige draif. Krijgt hij te veel zon, dan is het resultaat een vlakke, saaie wijn. Was het een koud jaar, dan geeft de druif een bleke wijn met een dunne smaak. Maar als alles goed gaat, is er in een wijn van de pinot noir veel te ontdekken. U ruikt de meest uiteenlopende din- gen: aardbeien, kersen, viool- tjes, rozen, kool, padde- stoe- len en... mest. Jonge Pinot Noirs smaken fraitig, oudere zijn eerder een tikkeltje aards. Wijnen van de char- donnay kunnen fijn en frui- tig zijn, maar ook vol, weelderig en kruidig. Aro ma's van mango, abrikoos, perzik, meloen, ananas, citrusfuit, boterbabbelaars, toast en noten kunnen erin voorkomen. Handelshuis als keurmerk In veel wijngebieden is de verbouwer van de druiven ook de maker van de wijn. In de Bourgogne werkt't lang niet altijd zo. Hier is het gebruikelijk dat een handels huis druiven van een wijn- boer koopt en daarvan wijnen maakt die onder de naam van het handelshuis op de markt verschijnen. Elk huis heeft z'n eigen reputa- tie en stijl van wijn maken. Laboure-Roi, het handelshuis dat Albert Heijn hier graag aan u voorstelt, staat bekend als een producent die hecht aan tradities. Tegelijkertijd is dit huis altijd op zoek naar vemieuwingen om die eeuwenoude wijntraditie tot in lengte van dagen te laten voortduren. Hoewel de Bourgognes van Laboure-Roi stuk voor stuk anders zijn, is de hand van de maker te herkennen. De wijnen hebben allemaal een fijne, elegante smaak. Proeft u 't zelf maar. Deze wijnen zijn nu te koop. AllerHande 21

Allerhande | 1996 | | pagina 21