Zo Boeiend is DE Bourgogne Een wijngaard kan wel tien eigenaren hebben. Een huis kan wel twintig verschillende wijnen maken. En de wijn van de ene producent kan honderd keer lekkerder smaken dan die van z'n buurman. A1 die dingen maken de Bourgogne meer dan boeiend. ^ls u door het oos- ten van Frankrijk naar het zuiden rijdt, passeert u de Cote d'Or. Op een fikse steenworp afstand van de autoroute lig- gen de wijngaarden van wat 'het gouden hart' van de Bourgogne wordt genoemd. Daar komen wereldberoem- de wijnen vandaan. Maar, het gebied is groter. De Bour gogne begint in het noor- den, bij Chablis, en strekt zich uit tot en met de Beaujo- lais, net even boven Lyon. De crens van boter en oue De Chablis-streek ligt los van de Bourgogne. De overige ge- bieden vormen een min of meer aaneengesloten geheel. Het bovenste deel, de Cote d'Or, bestaat uit de Cote de Nuits en de Cote de Beaune. Daaronder liggen achtereen- volgens de Chalonnais, Maconnais en Beaujolais. In de laatste twee gebieden ruikt u het zuiden al. Er wordt weleens gezegd: bij de Maconnais begint de keuken van de olijfolie. Alles wat daarboven ligt, is 'la cuisine du beurre', de roomboterkeu- ken. SUBTIELE VERSCHIL1EN, GROOT GEVOLG Er zijn heel veel factoren die het lastig maken om de Bourgogne en z'n wijnen door en door te begrijpen. Neern bijvoorbeeld de grand. Door aardverschuivingen en scheuringen van miljoenen jaren geleden kent de Bour gogne diverse bodems. De samenstelling van de grand kan zelfs binnen een wijn gaard verschillen. Neem daarbij ook nog het verschil van ligging, net iets meer of juist minder in de zon, dan is de verwarring compleet. Wijnen met dezelfde naam, uit dezelfde plaats, van dezelfde helling kunnen dus totaal anders smaken. Die smaakverschillen treden ook op doordat een wijngaard wel drie of meer eigenaren kan hebben. Gelukkig wor- den er maar enkele druiven- soorten gebruikt. Dat maakt 't weer wat makkelijker. PlNOT NOIR EN CHARDONNAY In de Bourgogne draait alles om twee druiven: de pinot noir voor rood en de char- 20 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 20