Couden tips voor stralende tanden! AllerHande S VOOR PERSOONLIJKE VERZORCINC De grootste vijand van een gezond gebit is plaque. Plaque bestaat voornamelijk uit bacterien die van nature aanwezig zijn in de mond van ieder mens. Wanneer die bacterien een reactie aangaan met geraffineerde koolhydraten (suiker) produceren ze een zuur dat de beschermlaag van de tanden, het glazuur, aantast. Dan kunnen de bacterien het daaronder gelegen zachtere tandbeen bereiken en kunnen ze tandbederf (gaatjes) veroorzaken. Bovendien kan door plaque tandvlees gaan ontste- ken. Ook voor het ontstaan van tandsteen is pla que de boosdoener. Tandsteen vormt zich, als tandplaque niet op tijd wordt weggepoetst en dan kan verharden. Tandsteen maakt het tandopper- vlak rawer, waardoor plaque zich weer makkelij- ker hecht. Poets uw tanden dus na iedere maaltijd. Bij Albert Heijn zijn anti-tandsteen tandpasta's verkrijgbaar van o.a. het eigen merk, Prodent en Aquafresh. Met flossen reinigt u de ruimtes tussen de tanden en kiezen. Een keer per dag flossen voor het poetsen is voldoende. Bij Albert Heijn vindt u floss van o.a. het eigen merk, Johnson Johnson en Oral-B. 1.Jordan Sport tandenborstel met Elmex tandpasta 2. AH Perfection tandenborstel met Colgate Fresh Stripe tandpasta 3 Oral-B tandenborstel voor peuters met Zendium tandpasta voor peuters 4. AH Double Action tandenborstel met AH Blue Gel tandpasta T Pijnscheuten Een van de belangrijkste oorzaken van gevoelige tanden (pijnscheuten bij het eten of drinken van warme en koude of zoete en zure producten) is dat het tandbeen (dentine) bloot komt te liggen. Dentine wordt niet beschermd door glazuur en hierdoor krijgen bacterien in de mond vrij toe- gang tot de tandzenuwen wat kan lijden tot pijn scheuten. Bij Albert Heijn zijn tandpasta s verkrijgbaar die dentine helpen beschermen van o.a. Sensodyne, Zendium Sensitive, Paro Sensitive en Elmex Sensitive. Gevoelig tandvlees Ook tussen de tanden en het tandvlees kunnen bacterien zich nestelen. Hier door kan het tandvlees gaan onlsteken (gingivitis) en uiteindelijk botverlies random de tanden en kiezen (parodon- titis) tot gevolg hebben. Zo kunnen klachten ontstaan als terugtrekkend tandvlees en loszittende tanden en kie zen. Om dit probleem te voorkomen zijn er speciale tandpasta's bij Albert Heijn verkrijgbaar van o.a. Zendium en Parodontax. Trendy poetsen Zelfs op mondverzorgingsgebied zijn trends te signaleren. Het laatste nieuws zijn de baking-soda-tandpasta's. Baking soda (niet te verwarren met onze huishoud-soda) is een mineraalzout, natriumbicarbonaat geheten. Dit zout belooft het zuur, dat na het eten van zoetigheid ontstaat, te neutraliseren en geeft een frisse adem. Aan de zoutige smaak moet je even wennen, maar het superschone gevoel is heerlijk. Bij Albert Heijn zijn baking-soda-tandpasta's verkrijgbaar van o.a. Sanex, Prodent en Macleans. Ook natural whiteners winnen terrein. Deze tandpasta's geven de tanden en kiezen hun natuurlijke kleur weer terug. Bij Albert Heijn vindt u o.a. Aquafresh Natural Whitening. Kindertandpasta's De meeste tandpasta's voor kinderen hebben een verlaagd fluoridegehalte en een aangepaste smaak. Kinderen slikken tandpasta weleens door en zouden hierdoor (in combinatie met fluoride tabletjes) te veel fluoride kunnen opnemen. Zo kan flurose ontstaan dat op zich ongevaarlijk is, maar wel witte vlekjes op de tanden kan veroorza ken die niet meer weggaan. Bij Albert Heijn vindt u kindertandpasta's van o.a. Zendium, Prodent en Elmex. Secuur poetsen Plaque verwijdert u door gedurende een minuut of drie per keer goed te poetsen. Poets uw tanden en kiezen na iedere maaltijd. Gebruik een goede tandenborstel. Een goede borstel heeft veel zachte, afgeronde haren en liefst een kleine kop zodat u ook goed bij uw achterste kiezen kunt. Een tan denborstel gaat ongeveer drie maanden mee, dan moet hij vervangen worden. Is uw tandenborstel eerder versleten, dan poetst u waarschijnlijk te hard - en door te hard poetsen kan het tandvlees beschadigen en zelfs het glazuur slijten. Bij Albert Heijn zijn tandenborstels verkrijgbaar van o.a. het eigen merk. Aquafresh, Jordan, Oral-B en Lactona. Tijdens het praten en lachen zijn ze con stant in beeld: uw tanden. De moeite waard dus om goed te verzorgen. Het kost boven dien maar een paar minuten per dag! AllerHande 133

Allerhande | 1996 | | pagina 133