Dessertwijn: Het 'Snoeiji - ^C m Sauternes: klassieker onder de dessertwijnen Sauternes wordt ook wel godendrank genoemd. Het is een goudgele wijn die naar rijp oranje fruit geurt. Abrikoos, perzik en ook ananas komt u erin tegen. De wijn is flu- weelzacht en heeft een honingzoete smaak zonder maar een moment log of vlak te wor- den. Sauternes past bij fruittoetjes, romige desserts met vruchten en bij smeuige vruch- tentaarten. Bijvoorbeeld bij de appelkruimel- taart (zie bladzijde 119). In de streek zelf wordt de wijn ook bij ganzenlever, pates en pittige (blauwschimmel)kazen geserveerd. Het gebied Sauternes ligt in de Bordeaux- streek. De wijn wordt gemaakt van de drui- vensoorten semillon en sauvignon. Het geheim van Sauternes schuilt in het bijzon- dere microklimaat en een uniek natuurver- schijnsel: edele rotting, of op z'n Frans 'pourriture noble'. Gewoonlijk worden de druiven geoogst als ze rijp zijn. Voor Sauter nes laat de wijnboer ze nog een poosje hangen. Het weer verandert. De vroege och- tenden zijn vochtig, maar overdag kan het nog lekker warm zijn. In deze omstandig- heden wordt de draif aangetast door de bac- terie Botiytis Cinerea. Het schilletje gaat kapot en de druif verliest vocht. Het vrucht- vlees verandert van structuur en er ontwik- kelen zich bijzondere geuren en smaken. De druif die door edele rotting is aangetast, heeft het uiterlijk van een onooglijk, ver- schrompeld vruchtje. Van het sap uit deze druiven wordt de kostbare wijn gemaakt. Monbazillac: goudgele wijn uit de Bergerac Monbazillac is een wijngebied in de Berge rac, ten zuiden van Bordeaux. Er worden vooral zoete witte wijnen gemaakt. Ook hier komt edele rotting voor, maar het treedt minder vaak op dan in de Sauternes. Monba zillac lijkt op Sauternes, maar is iets eenvou- diger. Hij ruikt en sinaakt ook naar perzik, abrikoos en honing, maar is in het geheel wat minder weelderig en zoet. Soms is dat een voordeel, want daardoor doet een Mon bazillac het heel goed bij ffisse nagerechten die niet zo zoet smaken. Bijvoorbeeld bij een vruchtensalade met een rinse saus of bij de gevulde appeltjes met honingsaus fzie blad zijde 116). Ook Monbazillac past bij fijne (wild)pates (met compote) en bij pittige kaas. a 124 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 124