4 A M Het is nu de tijd voor artisjokken. De Fransen en Italianen zijn gek op deze grote, bolle bloem- I T knoppen en weten er wel weg mee in de keuken. Hier is de artisjok nog een bijzondere deiicatesse, maar gelukkig raakt hij steeds meer in trek. rtisjokken zijn de gesloten, geschubde bloemknoppen van een gecultiveerde distelsoort. Ze zijn door kweken ontstaan uit de kardoen, een distel die nog steeds in het wild groeit. Artisjokken komen oor- spronkelijk uit het Midden- Oosten. De lekkerste artisjokken komen nu uit Bretagne, het belangrijkste artisjokkengebied in Frank- rijk. Van juni tot half okto ber importeert AH uit deze streek de 'Prince de Bre tagne'. Dit is een artisjok met een brede, dikke bloem- bodern en vlezige bloern- schubben. De meeste grote AH-winkels hebben in het seizoen artisjokken gewoon in het assortiment, bij klei- nere AH-winkels zijn arti sjokken in die tijd bestelbaar. SUPERSNEL UIT DE MAGNETRON Voor een of twee artis|okken is de magnetron een supersnel alternatief. Houd de schoonge- maakte artisjokken even onder de kraan, zodat er water tussen de blaadjes zit en verpak elke artisjok afzonderlijk in magnetronfolie. Reken op 5 a 6 minuten per artisjok op vol vermogen en laat de artisjokken daarna in het folie nog ca. 3 minuten nagaren. Blaadje voor blaadje Hele artisjokken zijn een leuk voorgerecht. Decoratief om te zien en gezellig orn te eten. In ruirn water gekookte artisjokken eet je als volgt: trek blaadje voor blaadje los, doop ze in een lekker sausje en zuig dan het zachte blad- moes uit het onderste deel. Zet naast elk bord een extra bordje om de uitgezogen blaadjes op te leggen. Als u de artisjok helemaal hebt kaal geplukt, verwijdert u ook de laatste dunne blaad jes in het midden en de veze- lige haartjes (het 'hooi'). Hieronder komt dan de bodem te voorschijn. Dit is het lekkerste deel van de artisjok. Snijd de bodem in stukjes en doop ook deze in het sausje voordat u ze eet. In ruim water koken Artisjokken kunnen zowel warm als koud (gekookt) gegeten worden. Snijd de steel en de onderste drie tot vier blaadjes van de artisjok ken, zodat ze stevig kunnen staan. Knip van de overige blaadjes alleen de bruine puntjes weg. Kook de arti sjokken in een grote pan met ruim kokend water. Zorg dat de artisjokken onder staan. Een klein scheutje citroensap in het water voorkomt dat de arti sjokken verkleuren. De kook- tijd varieert afhankelijk van de grootte van drie kwartier tot een uur. In een snelkook- pan zijn ze in een kwartier gaar. Laat de artisjokken op hun kop in een vergiet uit- lekken. ComnJAr ARTISJOKHARTEN EN ARTISJOKBODEMS UIT BLIK In Italie en Frankrijk worden artisjokken lang niet altijd in hun geheel opgediend. Vaak wordt alleen de vlezige bodem gebruikt om te vullen, bijvoorbeeld warm met een ragout of koud met een frisse salade. Uit kleine artisjokken worden de 'hartjes' gehaald. Dit zijn de binnenste bloemblaadjes met een stukje bodem. Deze malse hartjes worden verwerkt als groente. Bijvoorbeeld door ze te stoven in olijfolie met citroensap. Artisjokharten worden ook veel verwerkt in omelet, pizza en salades. De arti sjokken die u hier koopt zijn niet echt geschikt om er alleen de hartjes van te gebruiken; bovendien zou dat erg prijzig worden. Artisjok harten uit blik zijn een uitstekend alternatief. Er zijn blikjes met een netto-inhoud van 400 gram (Mickey) en blikjes met een netto-inhoud van 185 gram (Royal Mail). In de grotere AH- winkels zijn ook op de delicatessenafdeling artisjokharten verkrijgbaar. Artisjokbodems zijn in blik te koop. Royal Mail, netto 185 gram en 400 gram. AllerHande 93

Allerhande | 1996 | | pagina 97