<n> Zo Krijgt U DE MoOISTE UlSNIPPERS Hollandse Sfeermakers Koken zonder Zout Smakeeijk Een ui kunt u heel eenvoudig in mooie snippers snijden. Dat doet u als volgt: pel een ui en halveer deze in de hoogte leg de uihelften met de vlakke kant onder op een snijplank en snijd de helften horizontaal in snijd vervolgens de uihelften verti- caalin snijd nu de ui in blokjes. Hoe meer horizontale en verticale insnijdingen u maakt, hoe fijner de ui- snippers worden. Een rubriek vol ideeen en tips voor alle gemak in de keuken. KRUIDEN INVRIEZEN Verse kruiden als peterselie, selderij, bieslook en kervel kunt u heel goed invriezen. Was de kruiden, dep ze voorzichtig (met keukenpapier) droog en vries ze in diepvrieszakjes in, Ook kunt u de kruiden eerst fijnknippen, U kunt ze dan later zo aan uw gerechten toevoegen. Hoewel Nederland een lange traditie heeft van het kweken van planten, bestaan er ei- genlijk nauwelijks ech- te Hollandse planten. Toch is een aantal plan- ten in de loop der tijd uitgegroeid tot Hol landse sfeermakers: cy- claam, azalea en bego nia sieren menig ven- sterbank en tafel. Na de vakantie geven deze planten dan ook een echt 'lekker weer thuis' gevoel. AH heeft deze planten volop op de plantenafdeling (prijs vanaf 3,95). Een an- dere sfeermaker is de campanula (ster van Bethlehem). Zet hier- van eens drie plantjes in een rnandje op tafel. Als u natriumbeperkt wilt eten, wilt u natuurlijk net zo goed genieten van een smakelijke maaltijd. U kunt dat onder meer doen door zoveel mogelijk te profiteren van de smaak die de verschillende voedingsmiddelen van nature bevatten. Gebruik bijvoorbeeld bij de bereiding van vlees en groenten de grill, magnetron, romertopf en snelkookpan. Hierdoor treedt minder verlies van smaak op, zodat zout als smaakmaker niet nodig is. Ook in de AllerHande recepten die met deze kookattributen worden bereid kunt u zout achterwege laten en krijgt u een smakelijk gerecht. Als u toch een extra smaakmaker wilt toevoegen, gebruik dan bijvoorbeeld specerijen, knoflook, azijn, citroensap, natriumarme tomatenpuree en verse kruiden. 74 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 78