Mosselen Eten Geeft Extra Sfeer aan Tafel TIP Gebruikt u alleen de mossel zonder schelp? Van I kilo mossel- schelpen houdt u ongeveer 200 gram 'mossel- vlees' over. Maal er wat peper boven en leg de schoongemaakte mos selen erop. Een beetje zout kan, maar hoeft niet. Kiest u voor zeezout, dan verslerkt u de zilte smaak. Doe het deksel op de pan en breng de mosselen op hoog vuur snel aan de took. Afhanke- lijk van de hoeveelheid zul- len de mosselen zich in 5 a 10 minuten allemaal ge- opend hebben. Schud de mosselen af en toe om. Een oud vissersgebruik is om de Tikken' van het dek sel te tellen. Door de stoom wordt het deksel even van de pan gelicht om daarna weer op de rand van de pan terug te keren. Dat geeft een tik. Na acht tikken zijn de mosselen gaar. Bestek bijgeleverd Servcer de mosselen in de pan of schep de mosselen met een schuimspaan van- uit de pan in een schaal. Voordeel is dan dat u het kookvocht kwijt bent. Con- troleer of alle schelpen open zijn. Haal gesloten schelpen er tussenuil en gooi ze weg. Mosselen eet u, heel handig, met de schelp zelf. Gebntik een lege mosselschelp als tang en haal daar- mee de mossel uit een andere schelp. Om bergen afval te voorkomen, kunt u de lege schelpen in elkaar schuiven. Met brood, frites en sausjes Bij de mosselen worden (stok)brood en/of frites en verschillende sausjes geser- veerd. Traditionele mossel- sauzen zijn een eenvoudige vinaigrette met mosterd, mayonaise en een cocktail- saus. Maar ook een sojasaus, knoflookmayonaise, kerrie- saus, kruidenkwark of taco- dipje smaken er prima bij. Eet u de mosselen op deze manier dan heeft u 1 kilo per persoon nodig. Zet u ook salades, rauwkost en/of krui- denboter op tafel, dan is 500 a 750 gram genoeg. Geeft u de mosselen met een gevulde saus, (zie recept op bladzijde 71), reken dan 500 gram per persoon. Mosselen over?Altijd fijn! Komen de mosselen niet helemaal op? Haal zc uit de schelpen. De volgende dag eet u ze, al dan niet gebak- ken, op brood of als voorafje. Ook in vissalade, ragout, soep, pastasaus, door de rijst of als dip bij de kaasfondue smaken de mosselen goed. Gekookte mosselen kunt u in de diepvries nog zeker twee weken bewaren. Ontdooide mosselen zijn wat slapper van structuur dan de net gekookte exemplaren. Bak- ken wordt dan iets lastiger, maar voor een soep of saus zijn ze prima te gebruiken. Op de volgende bladzijden vindt u twee heerlijke recep- ten met mosselen. OOK Bij AH IS HET MOSSELWEEK De eerste week van September is het in Nederland Nationale Mosselweek. Dat wordt ook bij AH gevierd. In de Nationale Mossel week zijn de verse mosselen extra voordelig. Behalve mosselen vindt u bij AH ook: Yerseke's Mosselbier*: een speciaalbier van hoge gisting, dat uitstekend smaakt bij mosselen, maar waar mosselen ook in gekookt kunnen worden. Speciale Palm of Koninck zijn hier ook geschikt voor. Mosselwijn: de droge, bijna zilte Muscadet is niet alleen ideaal om de mosselen in te koken, maar smaakt er ook heerlijk bij. AH Mosselgroenten: het kant-en-klare bedje' om uw mosselen op te koken. In een zakje van 400 gram zitten gesneden wortel, ui, prei, peterselie en selderij. Zeeland's Roem Mosselkruiden: om de mosselen een extra lekker smaakje te geven. Bruin stokbrood: heerlijk bij de mossel- maaltijd. Zeeland's Roem Mosselsauzen onder andere met kruiden, met gember en kerrie en met mosterd. Zolang de voorraad strekt. MMV HABITAT (GROTE SCHAAL) 020*6764222, BIJENKORF (KIEINE SCHAAL). 020-6S26526 BEIDE TE AMSTERDAM AllerHande 69

Allerhande | 1996 | | pagina 73