Aan lekker eten hebben we onze handen vol V00RZ1CHTIGHEID GEBODEN Als de kool zich begint te vormen, wordl het druk op de Friese akkers. Om ervoor te zorgen dat de bloemkool wit blijft, moet ze afgedekt worden met de buitenste koolbladeren. Voor dit hand- werk schakelt Weidenaar vaak scholieren in die hij zorgvuldig instrueert. 'Want het is een secuur werk. Ze moeten de bladeren goed vouwen, maar mogen er niet te hard op drukken.' Een dag ofvijf na het afdekken kan de bloemkool geoogst worden. Ze wordt met de hand afgesneden. Ook daar- bij is voorzichtigheid gebo- den. 'Als je te hard op de kool drukt, krijgt ze bruine plekken.' Op het veld rijdt een inpakstation, met aan weerszijden transportban- den die over het veld han- gen. Daarop leggen de snijders de bloemkolen, die in het inpakstation in krat- ten worden gepakt. Als de jentsje Weidenaar is AH's grootste leverancier van Hollandse bloemkolen. Zijn boerderij ligt in het noord- oosten van Friesland. vlakbij de dijk van de Waddenzee. wagen vol is, wordt hij direct naar een koelcel in de buurt gereden. AH plant de productie van bloemkolen van tevoren in nauw overleg met alle telers. Daarom stond de bloemkool die u vandaag koopt, vaak gisteren nog op het land. Een groente vol waarde- VOLLE VOEDINGSSTOFFEN Bloemkool is niet alleen lek ker, maar ook heel gezond. De groente is bijzonder rijk aan vitamine C. Rauw bevat bloemkool tweemaal zoveel vitamine C als gekookt. Toch voorziet een gemiddelde por- tie gekookte bloemkool hele- maal in onze dagelijkse vitamine C-behoefte. Verder bevat bloemkool weinig calo- rieen (25 kilocalorieen per 100 gram). Op de volgende bladzijden geeft AllerHande u vier lekkere recepten met bloemkool. AllerHande 55

Allerhande | 1996 | | pagina 59