Nummer Een van de Groente Top Tien Nederland. De bloemkool van AH is een echt kwaliteitsproduct, dat bovendien volgens AH's principe van Aarde Waarde' wordt geteeld. Dat betekent dat alle normen van gecontroleerde teelt hierop van toepassing zijn. Bloemkool is de meest geliefde groente in Bloemkool De bloemkolen die nu in de AH-winkel lig- gen, zijn van eigen bodem. Ze komen uit het noorden van Friesland, Noord- Holland of de Noordoost- polder. Hollandse bloemkool is verkrijgbaar van half juni tot en met oktober van de voile grond. Van november tot half mei komt de bloem kool van AH uit diverse stre- ken in Italie. Vanaf half mei tot half juni uit Belgie. 'Aarde Waarde' Alle tuinders die voor AH bloemkolen telen, zowel in binnen- als buitenland, moe- ten eersteklas producten afleveren. En dat zijn in dit geval stevige, witte bloem- kolen. De telers zijn verplicht om volgens AH's principe van 'Aarde Waarde' te werken. Dat betekent dat alle normen van gecontro leerde teelt hierop van toe- passing zijn. Zo mogen ze niet meer mest op het veld brengen dan de planten nodig hebben. En ze mogen voor het bestrijden van insecten en plantenziektes slechts beperkt gebruik- maken van bestrijdingsmid- delen. Gewassen worden steeds milieuvriendelijker beschermd. Zo zit tegen- woordig om elk bloemkool- zaadje een laagje met een minimale hoeveelheid bestrijdingsmiddelen. Deze bestrijdingsmiddelen wor den helemaal opgenomen door het opgroeiende plantje en komen dus niet in de bodem terecht. In de groei- periode verdwijnen de bestrij dingsmiddelen grotendeels. Friese bloemkolen Als u regelmatig Hollandse bloemkool koopt bij AH, dan heeft u er vast wel eens een gegeten die alkomstig is van Jentsje Weidenaar. Jentsje is een Friese teler die net als andere vakspecialisten die voor AH telen, de kennis in huis heeft om de lekkerste en beste bloemkolen te telen. Jentsje is niet voor niets de grootste Hollandse- bloemkoolleverancier van AH. Zijn boerderij ligt in het noordoosten van Friesland. vlakbij de Waddenzee. In dit rustige gebied gedijen niet alleen de bloemkolen goed, ook veel vogels en ander wild voelen zich daar thuis. Weidenaar geniet van hun aanwezigheid maar ze kun- nen wel llink schade toe- brengen aan zijn planten: 'Er zitten hier bijvoorbeeld veel scholeksters en die trek- ken jonge koolplanten uit.' Hij gaat dan ook tweemaal per dag langs al zijn velden om de dieren op afstand te houden. Bestrijdingsmiddelen gebruikt Weidenaar niet of nauwelijks. 'Dal ging vroeger wel anders. Als ik dan een koolwitje zag vliegen, was ik bang dat het hele veld door de rupsen opgegeten zou worden. Maar nu blijken het vaak maar een paar planten te zijn.' Ook het onkruid wordt niet bespoten, maar met de hand of een machine gewied. 54 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 58