[F|TF>f?y?i!T?fl klantenservi c e Wat is het verschil tussen yoghurt, bioqarde, kefir en kwark? Ik koop vaak kant-en-klare yoghurt- achtige toetjes. Waarom heet het ene toetje mi yoghurt en het andere bio- garde, kefir of kwark? Mew. v. re 5. Yoghurt wordt verkregen door aan gepas- teuriseerde melk zuursel toe te voegen. Zuursel bevat melkzuurbacterien van de yoghurtcultuur. Yoghurt bestaat uit links- en rechtsdraaiend melkzuur. Het verschil met biogarde is, dat voor de bereiding van biogarde uitsluitend andere melkzuurbacterien gebruikt worden, zodat rechtsdraaiend melkzuur ontstaat. Om kefir te verkrij- gen worden er behalve melkzuurbacterien ook gis- ten toegevoegd waardoor er tijdens de rijping een gis- tingsproces op gang komt Kwark is eigenlijk een verse kaas want voor de berei ding van kwark wordt er aan de melk behalve zuur sel ook, net als bij kaas, stremsel toegevoegd. Wilt u meer weten over producten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beant- woorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de AH servicelijn (06-0305) Waarom een 'ten-minste- houdbaar-tot' code^p zout? Ik koop tegenwoordig Jozo Vitaal omdat dit zout veel minder natrium bevat dan gewoon keukenzout. Wat mij eigenlijk opvalt is dat er een THT- code op de verpakkmg staat. Normaal gesproken kan zout toch niet beder- Yen'? Dhr. d.G. t?A. Inderdaad, zout op zich kan met beder- ven. Hoewel zout dus in principe einde- loos houdbaar is, staat er tegenwoordig BAS heeft een nieuw informatienummer BAS, de Nederlandse Vereniging voor hyperaetrvrteit krijgt een nieuw informatienummer. Op dat nummer kunt u alle informatie krijgen over de reiatie voeding en gedrog Het informatienummer voor de vereniging BAS is (030) 666 7112 toch een houdbaarheidsdatum op de ver- pakking. Zout heeft namelijk van nature de eigenschap om vocht aan te trekken en kan daardoor op den duur hard wor den. Jozo Vitaal is een mineraalzout met een geheel eigen samenstelling. Volgens de Warenwet is het verplicht om eer, THT-code te vermelden. Bevat AH Sate Ajam gluten? In verband met een glutenvrij dieet wil ik het volgende weten: bevat AH Sate Ajam gluten? Dhr. v. te H. De Sate Ajam van ons eigen merk is glu tenvrij, evenals de Sate Babi. Waarom moet ik als deelnemer in het AH VKF rente opqeven aan de fiscus en waarom wordt die rente niet op mijn teqoed bijqeschreven? Waarom krijg ik als deelnemer in het AH Vaste Klanten Fonds geen rente- inkomsten op mijn rekening bijge- schreven? Dhr .s.tez Het AH VKF zelf is met belastingplichtig maar de deelnemers die participeren in het Fonds wel. Omdat het Fonds naar huidig Nederlands fiscaal recht wordt aangemerkt als 'transparant', betaalt het zelf geen belasting maar dienen de (aan- gifteplichtige) deelnemers de belastbare inkomsten van het Fonds, naar rato van deelneming, op te geven. Het Fonds ver- strekt hiertoe jaarlijks aan de participan- ten een opgave waarin onder andere de rente-inkomsten worden vermeld zoals die zich verhouden tot het unit-bezit van de participant. De inkomsten van het Fonds worden met uitgekeerd aan de participanten maar worden toegevoegd aan het fondsvermogen. Hierdoor stijgt de waarde van de unit en dus ook de waarde van uw deel- name AllerHande 57 Vraag Wat is het verschil tussen kruiden en "V specerijen? Kruiden en specerijen worden vaak in een adern genoemd. Wat is eigenlijk het verschil of juist overeenkomst tus sen kruiden en specerijen? Dhr. T.teZ. Kruiden zijn afkomstig van aromatische planten die in streken groeien met een gematigd klimaat. Over het algemeen zijn kruiden sappig en groen en hebben geen houtachtige Stengel. Er zijn ook kruiden waarvan behalve de verse blade- ren, de wortel, knol of bloemknop wordt gebruikt. De meeste kruiden worden vers of gedroogd verkocht. Specerijen komen uit tropische landen, zijn meestal afkom stig van struiken en bomen en worden bijna nooit vers gebruikt. Het zijn ge- droogde bladeren, zaden, vruchten, wor- tels of basten. De smaak van specerijen is in het algemeen scherper en exotischer dan de smaak van kruiden. antwoord

Allerhande | 1996 | | pagina 57