Een Bijzondere Selectie Tapas Nootjes van Klijn hou je lekker voor jezelf bij Klijn en Albert Heijn Mosselen in een jasje Rol 16 gekookte mosselen (bakje a 250 g, AH) door geraspte Parmezaanse kaas. Wikkel om elke mossel een stukje bacon en steek er een prikker door. Rooster de mosselen onder de hete grill ca. 5 minuten. Lekker met een glas Fino of Dry sherry. Kaasbolletjes met dille Verdeel 1 doosje verse room- kaas met mierikswortel (125 g, Cantadou) in 8 por- ties. Vorm er bolletjes van. Knip 4 takjes dille (zakje a 15 g) fijn. Rol de kaasbolle tjes erdoor. Laat de bolletjes in de koelkast opstijven. Lekker met een glas Fino of Drv sherrv. Blokjes kerriekaas Snijd 1 plak feta (ca. 200 g) in 16 blokjes. Bestrooi de blokjes met een beetje kerriepoeder. Leg op elk blokje een blaadje verse koriander (zakje a 15 g). Lekker met een glas Soleo of Fino. Zalmeieren Pel 8 hardgekookte eieren en snijd ze in de lengte door- midden. Wip de eierdooiers emit. Snijd 50 g zalmsnip- pers (a 250 g, Foppen) fijn. Meng de dooiers, zalmsnip- pers en 3 eetlepels zure room door elkaar en breng op smaak met zout en peper. Vul hiermee de eieren. Lekker met een glas Soleo of Manzanilla. Olijfeieren Pel 8 hardgekookte eieren en snijd ze in de lengte door- midden. Wip de eierdooiers emit. Snijd 10 zwarte olij- ven zonder pit (potje a 160 g, Drossa) in kleine stukjes. Meng de dooiers, stukjes olijf en 3 eetlepels rnayo- naise door elkaar en breng op smaak met zout en peper. Vul hiermee de eieren. Lekker met een glas Fino of Dry sherry. Broschietta tomaat Snijd van 1 srnal bruin stok- brood 8 schuine dunne stuk- ken af. Wrijf ze in met een opengesneden teentje knof- look en bestrijk ze met olie. Rooster ze onder de grill lichtbruin. Beleg ze met plakjes kerstomaat. Lekker met een glas Soleo of Manzanilla. Broschietta Prosciutto Snijd van 1 smal bruin stok- brood 8 schuine dunne stuk- ken af. Wrijf ze in met een opengesneden teentje knof- look en bestrijk ze met olie. Rooster ze onder de grill lichtbruin. Beleg ze met Prosciutto Crudo. Lekker met een glas Fino of Dry sherry. WlTLOFBLAADJES MET PATE Haal 8 mooie blaadjes van witlofstmikjes. Leg in elk schuitje een plukje tuinkers. Spuit er een toef roompate naast. Lekker met een glas Amontillado of Huelva. Tapenade Giet 1 blikje kikkererwten (netto ca. 400 g. Royal Mail) af. Doe de kikkererwten, 20 groene olijven zonder pit en 5 eetlepels mayonaise in de keukenmachine. Pureer tot- dat het een smeuige pasta is. Breng op smaak met zout en peper. Serveer met toast of geroosterd stokbrood. Lekker met een glas Fino of Dry sherry. Win een Droomtuin Extra prijzen: 100 tuinboeken van Rob Verlinden Hoe ziet uw droomtuin eruit? Een tikje oosters met veel bamboe en een vijver? Lekker Hollands met veel bloemen? Of strak en statig, met veel buxushaagjes? Omschrijf uw droomtuin zo origineel mogelijk en wie weet, wint u straks een droomtuin t.w.v. 15.000,-! Alleen bij Albert Heijn Kijk op de aktieverpakkingen Mexicana Mix Royaie, Japan Melange Excellent en Hawai Melange Royaie bij Albert Heijn. Daarop leest u hoe u mee kunt doen. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen. Alle prijswinnaars ontvangen voor 31 december 1996 persoonlijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. AllerHande 31

Allerhande | 1996 | | pagina 31