Verse Vis voor de Wat dacht u van vis op de barbecue? AH heeft zes nieuwe visspecialiteiten. Zuurstofarm verpakt, en dat heeft zo z'n voordelen! - en groot aantal vis- soorten die u bij AH koopt, is zuurstofarm verpakt. De vis zit in bakjes met daarover een dun plasticlaagje. Zuurstofarm wil zeggen dat de verpak- king zo weinig mogelijk zuurstof bevat. De vis die u bij AH koopt, blijft daardoor langer vers. De voordelen van ZUURSTOFARM Deze manier van verpakken heeft nog veel meer voorde len. Er kan geen vocht uit de verpakking lekken. U heeft in de koelkast geen last van visgeurtjes, dus kunt u de Barbecue zuurstofarm verpakte vis rustig tussen andere etens- waren bewaren. Pas als u de vis gaat bereiden, maakt u de verpakking open. Speciaal voor de barbecue De kooltjes gloeien. de tafel is gedekt, het barbecuefeest kan beginnen. AH heeft spe ciaal voor de barbecue een aantal nieuwe vissoorten in het assortment opgenomen, die u natuurlijk ook in de pan kunt bereiden. Voor barbecuegebruik legt u de barbecuespiesjes, garnba- spiesjes en barbecuevis- worstjes op het ingevette rooster boven de kooltjes. Binnen enkele minuten zijn ze gaar, halverwege even keren. Zalmtournedos, poon- en wijtingfilets vragen iets meer aandacht, maar zijn toch ook lekker snel in enkele minuten gaar en lichtbruin geroosterd. Is de onderkant mooi lichtbruin. keer dan voorzichtig de vis met een platte bakspaan. De grote stukken vis kunt u ook van tevoren inklemmen in speciale visroosters. Daar- mee draait u de vis moeite- loos in z'n geheel om. 'Fun' voor kinderen Met de nieuwe barbecue- worstjes doet u ook kinderen ongetwijfeld een plezier. Met een lekker sausje erbij wordt een zomerse vismaal- tijd een feestje voor ze. Behalve visworstjes voor de barbecue heeft AH ook andere vissoorten in het assortiment speciaal voor kinderen. Bijvoorbeeld fun- visjes: vissticks in de vorm van een vis. U bakt ze in de koekenpan. Ook gebakken visfriet zullen kinderen waarderen. Net als funvisjes bakt u ze even in de koeken pan en de presentatie (met een beetje mayonaise of een sausje) doet de rest. DE NIEUWE AH VISSPECIALITEITEN VOOR U OP EEN RIJ: Barbecuespies Verschillende vissoorten, in stukjes aan een stokje geregen met ui en paprika. Kant-en-klaar voor de bar becue. Garnalenspies Grote roze garnalen, aan een stokje geregen met ui en paprika. Kant-en- klaar voor de barbecue. Zalmtournedos Het lekkerste van de zalm. Even bak- ken in de pan, snel klaar, smullen maar. Of u geeft er op de barbecue een lekker roostersmaakje aan. Barbecuevisworstjes Visworstjes in drie smaken: tonijn, marlijn en een combinatie van kabel- jauw en garnalen. Speciaal geschikt voor de barbecue. Enkele minuten op het rooster en de visworstjes zijn al klaar. Poon in Proven?aalse marinade Heerlijke stukjes poonfilet met een bijzonder smaakje, omdat ze gemari- neerd zijn in Provenpaalse saus. Zo klaar op de barbecue. Wijtingfilet in Proven?aalse marinade Wijtingfilet heeft een voile vissmaak die wordt geaccentueerd door de typisch Franse kruiden in de mari nade. 'n Delicatesse op de barbecue. 36 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 36