Kokos: een zoete lekkernij uit de tropen Kokos uit de kokosnoot Handig, zo'n palmboom! Mmm... kokoskoekjes! Het raadsel van kokosnoten KletsKoek Je kent ze vast wel: kokoskoekjes, die lekker zoet smaken, of kokosmelk waar je moeder misschien wel eens een saus van maakt. Maar wat is kokos eigenlijk^ Kokosnoten groeien aan palmbomen in de tropen. Zo'n boom kan zo hoog wor- den als een flatgebouw. En kokosnoten kunnen net zo groot worden als je hoofd. De noten die aan de boom hangen, zien er heel anders uit dan de noten die je in de groentewinkel ziet. Ze zijn groter en hebben een gladde groene schil. Die schil is wel vijf tot tien centimeter dik, en die wordt erafgehaald. Wai er dan overblijft is de pit, en dat is de harige bruine noot die je wel kent. Als je hem opemnaakt zie je het kiemwit: dat is de kokos. Deze kokos kun je zo opeten, maar de kokos wordt ook wel gedroogd in grote ovens en daarna gemalen. Verder zit er ook nog vocht in de kokosnoot, en dal noemen we klappermelk. In de tropen zijn kokospal- men heel belangrijk: in kokosnoten zit namelijk eten en drinken. Als je de kokds uitperst, komt er olie uit. Die kokosolie wordt ge- bruikt om zeep en kaarsen mee te maken. De lege noot kun je gebruiken als beker of kommetje. Van de harige bast van de kokosnoot wor den deurmatten gemaakt. Maar er wordt nog veel meer met een kokospalm gedaan. Van de stam kunnen planken worden gezaagd, om huizen van te timmeren. En gedroogde palmbladeren functioneren prima als dak- pannen. Je ziet het: elk stukje van de kokospalm wordt gebruikt. Kokoskoekjes smaken heerlijk! Je kunt ze ko- pen, maar het is ook leuk om ze zelf te bakken. Voor twintig koekjes heb je het volgende nodig: 150 gram zelfrijzend bakmeel, 100 gram zachte roomboter of margarine, 75 gram suiker, 2 zak- jes gemalen kokos (a 125 g, AH) en I ei. En zo maak je ze Verwarm de oven voor op 175 °C of gasoven- stand 3. Doe intussen het bakmeel, de boter, de suiker en 150 gram kokos in een kom. Stroop je mouwen op en kneed met twee schone handen alles door elkaar tot het een korrelig deeg is. Doe het ei erbij en kneed dat ook goed door het deeg. Dan maak je van het deeg twintig kleine balletjes. Doe de rest van de kokos op een bordje en rol daar alle balletjes even door. Nu kun nen de balletjes op een bakplaat in het midden van de voorverwarmde oven. Na ongeveer twintig minuten zijn de koekjes klaar! Op de Seychellen, tropische eilanden in de Indische Oce- aan, groeien palmbomen met hele grote kokosnoten. Als die kokosnoten van de boom afvallen, groeit uit deze noot weer een nieuwe palmboom. Eerst groeiden die palmen alleen aan het strand, daarna een stukje verder het land in, daarna halverwege op een berg, en later zelfs op het lopje van de berg. Maar weet je wat het rare is? Niemand weet hoe de kokosnoten op die berg zijn beland. Want ze wegen wel twintig kilo en uit zich- zelf naar boven rollen, dat kan geen enkele kokosnoot... De kinderpagina van AllerHande AllerHande 33

Allerhande | 1996 | | pagina 33