De Cariben: een Exotische De zonovergoten Cariben met hun uitbundige vegetatie spreken tot ieders verbeelding. Ze zijn een ware smeltkroes van culturen. Want nergens ter wereld leven zoveel verschillende bevolkingsgroepen in harmonie bij elkaar. oor Columbus was deze uitgestrekte eilandengroep de ver- wezenlijking van het para- dijs. Hij zette er in 1492 als eerste Europeaan voet aan wal en meende de westelijke route naar Indie gevonden te hebben. Vandaar dat deze bijna vierduizend kilometer lange eilandenreeks langs de kust van Midden- en Zuid- Amerika in de Atlantische oceaan eeuwenlang 'West- Indie' heette. De bijna 7000 eilanden worden tegenwoor- dig onderverdeeld in de grote en kleine Antillen. Tot de grote Antillen horen Cuba, Hispanolia (Haiti en de Dominicaanse Republiek), Jamaica en Puerto Rico. De kleine Antillen omvatten onder andere: de Maagden- eilanden, Guadeloupe, Domi nica, Martinique, Grenada, Barbados, Trinidad en ook de Nederlandse Antillen: Aruba, Bonaire, Curacao, St. Maarten, Saba en St. Eustatius. Na honderd jaar Spaanse alleenheerschappij verover- den andere Europese landen (Engeland, Frankrijk, Neder- land en ook Denemarken) eilanden in het Caribische gebied en stichtten er kolo- nien. Uit deze smeltkroes van culturen ontstond met name in de laatste decennia een heel eigen Caribische cultuur met de karakteris- 16 AllerHande tieke reggae-muziek, fleurige schilderkunst en een exoti sche keuken, waarin de bui- tenlandse invloeden vaak nog duidelijk merkbaar zijn. Zo verwerkt men op de Spaans sprekende eilanden (o.a. Cuba) graag sofrito (een oorspronkelijk Spaanse tomatensaus), bonen en olij- ven. In Trinidad, waar de Indiase invloed sterk is, eten ze daarentegen veel hete cur ry's. En op Curasao vullen ze Edammerkaasjes met een pittig vlees- of vismengsel. Uit Afrika zijn de bananen meegenomen. De populaire pepperpot in Jamaica stamt nog van de oorspronkelijke Indianen. Dit gerecht stond altijd op het vuur en werd voortdurend bijgevuld met vlees, vis, pinda's, chilipe- pers en een beetje bitter manioksap (sap van de cas- save, een zetmeelleverende plant) voor een conserve- rende werking. Natuurlijk wordt ook aan veel Caribi sche gerechten een flinke scheut echte Caribische rum toegevoegd.

Allerhande | 1996 | | pagina 16