Vraag antwoord AllerHande KLANTENSERVICE Wat betekent het woord cepage? U verkoopt verschillende wijnen die beginnen met het woord 'cepage', zoals cepage Cabernet-sauvignon. Kunt u mij zeggen waar cepage voor staat? Dhr. T. te A. Cepage is het Franse woord voor druiven- soort Cepagewijn wil zeggen: wijn die van een druivensoort is gemaakt, of in ieder geval een heel hoog percentage van de op het etiket genoemde druivensoort bevat. In uw voorbeeld is dat dus de Cabernet-sauvignon. Het gebeurt steeds vaker dat wijnen onder de naam van de druif op de markt worden gebracht. Voor traditionele wijngebieden is dat nieuw. Daar worden de wijnen meestal naar de plaats van herkomst genoemd. Bijvoor- beeld Bordeaux of Chianti. In 'nieuwe' wijnlanden, zoals Australie, Amerika en Zuid-Afrika geeftde druif de naam aan de wijn. Uiteraard is de plaats van herkomst ook van belang, maar deze staat dan klei- ner op het etiket vermeld. /X Is soja-rundergehakt j>' vetarm en wat is de voedinqswaarde ervan? Past rundergehakt met soja in een vetarm dieet en wat is de calorische waarde? In een receptenfolder staat dat er onder andere geen ei en zout hoeft worden toegevoegd. Kunt u mij zeggen waarom dit is? Mew. c. re g. Aan soja-rundergehakt wordt een gelijke hoeveelheid rundergehakt en soja toege voegd. Door de toevoeging van soja wordt het vetpercentage met de helft gereduceerd. Per 100 gram bevat soja- rundergehakt 10 gram vet waarvan 4,5 gram verzadigd vet en 5 gram enkelvou- dig onverzadigd en 0,5 gram meervoudig onverzadigd vet. Dus voor liefhebbers van een balletje gehakt, die het gebruik van vet willen verminderen, is soja-runderge hakt aan te bevelen. De calorische waar de per 100 gram is 180 kilocalorieen. De toepassingsmogelijkheden van soja-run dergehakt zijn gelijk aan die van gewoon gehakt. Het is echter met meer nodig om ei en zout toe te voegen, omdat deze al in het product zijn verwerkt. Kan voorverpakt vlees worden ingevroren? Ik koop regelmatig kiloverpakkingen voorverpakt vlees. Nu is het mij wel eens opgevallen dat het onderliggende vlees licht bevroren was. Betekent dit dat het vlees bevroren is geweest en kan ik het dan nog invriezen? Mevr. F. te A. Het voorverpakte vlees dat Albert Heijn verkoopt, is vers vlees en wordt meteen na de slacht verwerkt en verpakt. In de Centrale Siagerijen van AH worden som- mige soorten vlees voor de verwerking heel licht 'aangevroren'. Dit is in eerste instantie om te voorkomen dat het vlees tijdens het snijden en hakken wegglijdt, maar door het 'aanvriezen' wordt ook voorkomen dat er vleessappen verloren gaan. Het verpakte vlees gaat vervolgens zo snel mogelijk naar de AH-winkels, onder strenge bewaking van de koelke- ten. Hierdoor kan het wel eens gebeuren dat de onderliggende laag vlees bij grote verpakkingen nog enigszins is aangevro ren. Dit is beslist geen belemmering om het vlees thuis in te vrie- zen. Wei is het belangrijk dat het vlees meteen na aankoop in een goede diep- vriesverpakking in de diep- vries wordt gelegd. Wilt u meer weten over producten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Kan kook vocht qebruikt worden voor sauzen? Mijn moeder kookte altijd heerlijk en liet nooit iets verloren gaan. Zo ving zij altijd het groentekookvocht op om daar de groente mee te binden. Wordt dit tegenwoordig nu wel of niet aange- raden in verband met bijvoorbeeld nitraat in de groente? Mew. B. te D. Het kookvocht van groenten die weinig nitraat bevatten kan wel worden gebruikt voor een sausje, maar het vocht van nitraatrijke groenten kan beter worden weggegooid. Om het binden van groen ten gemakkelijker te maken heeft Maggi diverse soorten Croentesmoor op de markt gebracht. Nitraatrijke groenten zijn o.a.: andijvie, spinazie, bleekselderij, pos- telein, raapstelen, spitskool, venkel, kool- rabi, paksoi, Chinese kool, rode bieten en alle soorten sla. Bij AH WINKELEN VAN ACHT TOT ACHT Laat terug van het werk? lets vergeten? Onverwacht bezoek? Vanaf I juni hoeft dat geen probleem meer te zijn. Dan kunt u namelijk in elke AH-winkel tot acht uur's avonds terecht voor uw boodschappen, overigens zonder meer te betalen dan overdag. Dus: vanaf I juni 1996 zijn alle AH-winkels geopend van 8 uur's morgens tot 8 uur's avonds. AllerHande 87

Allerhande | 1996 | | pagina 87