UlT DEZE BLOEM Groeit het Vanillestokje Vanille is een geurige smaakmaker in bij- voorbeeld ijs en gebak. Weet u hoe het groeit en waar het vandaan komt? I et vanillestokje is I de lange, zwarte vracht van exotische klim- planten, o.a. de Vanilla pla- nifolia (met gele bloemen) of de Vanilla imperialis (met roze bloemen), familie van de orchidee. Zodra de bloern is uitgebloeid, groeit vanuit het hart een lange, dunne peul met daarin de zaadjes. Vanillestokjes worden ge- oogst voordat de peulen helemaal rijp zijn, an- ders zouden ze open knap- pen en de zaadjes eruit springen. Het meest geurig is de binnenkant van het vanillestokje. Als u't stokje overdwars opensnijdt, dan vindt u daar hele kleine pit- jes, ook wel merg genoemd. Vaina, vainilla, vanille Het woord vanille is afkom- stig van het Spaanse woord voor peul, vaina. Het ver- kleinwoord is vainilla, wat de Fransen verbasterden tot vanille. Een goede kwaliteit vanille is de Bourbon, van oorsprong afkomstig van het Franse eiland Reunion in de Indische Oceaan, dat vroeger lie de Bourbon heette. Nog steeds worden vanillestokjes geoogst op dit tropische ei land. Vanille wordt ook ver- bouwd in exotische oorden als Mexico en Madagascar. Het vanillestokje is een zui- ver natuurlijk product. Droog kunt u het rustig een paar keer opnieuw gebrui- ken. Heeft u het meege- kookt, dan is het aroma meestal uitgewerkt. Droog kunt u het vanillestokje ook bewaren in fijne witte bas- terdsuiker, die dan als van- zelf een vanillesmaakje krijgt. Het stokje is pas uitge werkt als het geen geur meer afgeeft aan uw vingers als u er lichtjes in knijpt. Bij AH zijn vanillestokjes verkrijg- baar van het rnerk Silvo. Als de bloemen van de klimplant 'Vanilla imperialis' uitgebloeid zijn, groeien vanuit het hart dunne peulen met daarin zaadjes. Bij AH zijn vanille stokjes verkrijgbaar van het merk Silvo. AlierHande 69

Allerhande | 1996 | | pagina 69