Prachtige Wijnen uit Toscane en Umbrie Italianen drinken de wijn van het gebied waar ze wonen. Wat dat betreft, boft de bevolking van Toscane. Want daar worden de lekkerste wijnen van het hele land gemaakt. veral in Italie wordt bij de maaltijd wijn uit de streek gedron- ken. Wie in Toscane woont, heeft het getroffen. Daar komen namelijk heel veel verrukkelijke wijnen van- daan. Onder andere de wereldwijd bekende Chianti. Een goede Chianti is sappig, fruitig, niet te zwaar, maar wel krachtig. Door deze combinatie is Chianti een ideale begeleider van allerlei gerechten, vooral die met een Toscaans tintje. Drie druivensoorten Voor Chianti worden drie verschillende druivensoorten gebruikt. De sangiovese vormt de basis. Deze zorgt voor de fruitige en kruidige aroma's en stevigheid. De canaiolo geeft Chianti z'n fonkelende robijnrode kleur en haalt bovendien de scher- pe kantjes van de sangiovese. De witte druif malvasia rnaakt de wijn fijner van smaak. Elke wijnmaker heeft z'n eigen opvatting over zijn Chianti. De een kiest voor een stoere, stevige wijn en gebruikt veel sangiovese. De ander wil'm wat zachter en voegt in verhouding meer canaiolo toe. Die verschillen proeft u in de diverse Chian- ti's. Daarom vindt u meer- dere soorten bij AH. Classico: uit het 'klassieke' GEBIED Leest u de aanduiding 'clas sico' op het etiket, dan weet Rood Italie u dat de wijn gemaakt is van druiven uit wijngaarden met de beste ligging. Ooit zijn de boeren ergens begon- nen met het produceren van hun wijn. Zij zochten naar de ideale helling om hun druivenstokken te planten. Voor Chianti was dat de zone ten zuiden van Florence en ten noorden van Siena. Inmiddels is het gebied waar Chianti vandaan komt veel groter geworden. Maar alleen de wijnen uit het oor- spronkelijke herkomstge- bied mogen zich Chianti Classico noemen. De aandui ding classico komt ook bij Orvieto voor. Daar vormen de hellingen die op de heu- vel dichtbij de stad liggen het classicogebied. Fiasco: de Italiaanse MANDFLES Volgens traditie werd Chianti op een bolle, met stro of raffia omwikkelde fles, gebotteld. Deze rnand- fles, die eerst het handels- merk voor Chianti was, bezorgde de wijn later een slechte naam. De zoge- naamde fiasco was namelijk zo'n enorm succes dat Chianti vooral vanwege z'n aantrekkelijke verpakking werd gekocht. De vraag was groter dan het aanbod. Mala- fide handelaren roken hun kans en vulden de mandfles- sen met wijn van bedenke- lijke kwaliteit. De kopers waren blij met hun fles, maar teleurgesteld over de inhoud. Ze dachten dat alle Chianti's zo waterig en schraal smaakten. Om zich van deze slechte Chianti te onderscheiden, brachten de echte Chianti-makers hun wijnen in gewone flessen op de markt. Inmiddels is Chianti's naam weer gezui- verd en durft een enkele producent z'n wijn weer in de mandfles aan te bieden. NAAM TYPE SMAAK SERVEERTEMP. LEKKER BIJ OP DRONK PRIJS Chianti DOCG 1994 Burchino - Chianti Classico DOCG mandfles, inhoud I '/j liter Vooral lekker om zo te drinken, kan ook bij de maaltijd Fruitig, beetje kruidig, licht, eenvoudig 16 a 17 °C Spaghetti bolognese, pizza, groen- teschotels, gehakt en jonge en jong belegen Goudse kaas Nu I 1,95* 1994 Ricasoli Tafelwijn, ook lekker om zo, als stevige wijn, te drinken Stevig, vol, zacht, met fruitige 16 a 18 °C Pasta, pizza, kruidige groente- schotels, lichte vleesgerechten, gorgonzola, belegen boerenkaas Nu tot in elk geval eind 1996 Prijs: 9,95* Orvieto: uit de buurt van Toscane Ook in de provincies random Toscane wordt lek- kere wijn geproduceerd. Onder andere in Umbrie. Rondom de prachtige stad Orvieto groeien de treb- bianodruiven waarvan de Orvieto-wijn wordt gemaakt. Orvieto is fris-fruitig en bijna altijd droog. Hij heeft een milde, aangenaam bit- tere nasmaak die zo typisch is voor Italiaanse witte wij nen. Orvieto is heerlijk om zo te drinken, maar ook heel geschikt om bij vis, lichte kipgerechten en sala- des te schenken. Orvieto Classico 1994 Cecchi Tafelwijn, ook lekker om zo te drinken Milddroog, fris-fruitig, geurt en smaakt naar zoete appeltjes en bittere amandelen 10 a 12 °C Lasagne met zalm, pizza met to- nijn, kipstoofpotje, gorgonzola, Maasdammer, tuinkruidenkaas Nu Prijs: 6,95* 84 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 86