Pure Olijfolie met 40% p u u r Fruit met olijfolie. De gewone en extra vierge kennen elk een eigen gebruik. Door de ster- kere smaak en geur van extra vierge olijfolie kan deze het best koud worden gebruikt. Heerlijk voor onder meer het maken van dressings voor salades. De gewone olijfolie kan daaren- tegen ook goed gebruikt worden voor bakken. In het algemeen kan olijfolie een hogere temperatuur verdra- gen dan andere vetten en olien waardoor het risico van verbranden kleiner is. Goed voor de cezondheid Olijfolie is niet alleen lekker, maar bovendien gezond. Door het hoge percentage onverzadigde vetten kan olijfolie het cholesterolge- halte en daarmee de kans op hart- en vaatziekten verlagen. Olijven: een kwestie VAN SMAAK Sommige boeren leggen zich toe op het telen van olijven voor directe consumptie. Deze olijven zijn niet an- ders, dan degene die worden gebruikt voor olijfolie. Voor olijfolie wordt gebruik ge- maakt van niet te rijpe, nog groene olijven, waarbij de zwartverkleuring nog niet helemaal is ingezet. Naar- mate de olijf rijper wordt, verandert namelijk de kleur van groen naar zwart. Zowel de minder rijpe groene als de rijpe zwarte olijven wor den ook puur gegeten. De groene olijven zijn vaak wat pittiger van smaak, de zwarte iels milder. geerd. De producLie van olijf olie is door deze werkwijze zeer arbeidsintensief. Olijfolie in het gebruiic Vrijwel alle toepassingen met boter zijn ook mogelijk Lage zuurgraad, hoge KWALITEIT Er zijn verschillende soorten olijfolie, waarvan extra vierge kwalitatief de beste is. Hij wordt 'maagdelijk' genoemd, omdat smaak en geur zo puur zijn. Olijfolie extra vierge bevat bovendien vitamine E (nodig voor o.a. rode bloedcellen, spier- en andere weefsels). De extra vierge is iets min der zuur van smaak dan de gewone olijfolie, waarbij geldt: hoe lager de zuur graad, hoe sterker de smaak. Bovendien is er onderscheid Kruidige olie in de fles Wilt u uw olijfolie een kruidige smaak mee- geven! Voeg dan eens een takje verse roze- marijn, tijm of oregano toe aan uw fles olijf olie. Heerlijk om bijvoorbeeld vlees mee te bestrijken voor u het gaat bakken of grillen. in kleur: extra vierge olijf olie is groen en gewone olijf olie is geelgroen. Het kleine verschil in kleur wordt ver- oorzaakt door de manier van persen. Voor het maken van extra vierge olijfolie wordt de olijfbrij niet verhit. Men noemt dit koude persing. Het verhitten vindt wel plaats bij het bereiden van gewone olijfolie. Hierdoor komt er meer sap vrij, dan bij de koude persing methode, waardoor de olie lichter van kleur is. Het Fruitigste BronvnM in vergelijking met gewone vruchtenfrisdranken AllerHande 65

Allerhande | 1996 | | pagina 67