De Boerenkeuken van Toscane Het geheim van de Toscaanse keuken schuilt in z'n ongecompli- ceerde gerechten en de pure smaak van de ingredienten. In deze AllerHande lcunt u uitgebreid kennismaken met de oorspronkelijke keuken. En natuurlijk vindt u recepten om die verruklcelijke Toscaanse gerechten zelf te maken. V raagje aan vier men- sen hun eerste reac- tie op het woord Toscane, dan is de kans op vier verschillende antwoor- den groot. De een denkt meteen aan de prachtige na- tuur, de ander aan de rijke cultuur, de derde aan de lek- kere keuken en weer een ander aan de verrukkelijke wijnen. Dat geeft al een idee hoe veelomvattend dit deel van Italie is. Ook de keuken is, in al z'n eenvoud, veelom vattend. Er wordt weleens gezegd: Kijk naar het Tos caanse landschap, dan weet je wat er op tafel komt.' Pane, olio e vino Toscane bestaat uit wijngaar- den, graanvelden en olijfbo- men. Geen wonder dus dat brood, olijfolie en wijn de basis vormen van de Tos caanse keuken. Tel daarbij de producten van het sei- zoen op en de keuken uit deze regio is compleet. Een- voudig en sober: dat zijn de f kenmerken. Maar dan wel eenvoud en soberheid met kersverse ingredienten van topkwaliteit. Met veel zorg worden de producten geko- zen en met zo mogelijk nog meer aandacht worden de gerechten bereid. Grof, stevig, ongezouten boerenbrood is een vast onderdeel van elke maaltijd. Het wordt erbij gegeten, maar ook vaak in de gerech ten verwerkt. Traditioneel zijn de Ribollita, een dikke soep gemaakt van brood, groenten, kruiden en olie, en Panzanella, een salade van tomaten, uien, olie en brood. Wie voor het eerst een stukje droog Toscaans boerenbrood proeft, zal rnoeten wennen. Doordat er geen zout in zit, smaakt het flauw. Maar sarnen met de andere geurige en smaak- volle ingredienten vormt het ongezouten brood juist een uitstekende combinatie. Alle smaken krijgen volop de kans om zich te tonen. Een favoriet hapje is (geroosterd) brood, besmeerd met goede, geurende olijfolie en be- strooid met grof zout. Eenvoudig, sober en verruk- kelijk. Net zoals brood en olie is ook wijn een vast onderdeel van het menu. Het wordt niet alleen bij elke maaltijd gedronken, maar ook, als smaakmaker, in veel gerech ten verwerkt. Pasta altijd 'al dente' De bekendste gerechten uit de Italiaanse keuken zijn pasta en pizza. Ook in Tos cane komen ze veel voor, hoewel ze er oorspronkelijk niet vandaan komen. Italie was ruim een eeuw geleden nog geen eenheid. Het be- stond uit een groot aantal afzonderlijke staten die hun eigen gewoonten hadden. In de provincies van nu zijn die tradities nog duidelijk terug te vinden. Pasta hoorde bij het zuiden, rijst bij het noor- den en brood bij Toscane. 16 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 16