Vraag antwoord AllerHande KLANTENSERVICE Wat is het verschil tussen Ween qewone tomaat en een vleestomaat? Is er verschil tussen een gewone to maat en een vleestomaat? Groeit een vleestomaat langer, waardoor hij gro- ter wordt, of is het een ander ras? En is er een verschil in toepassing? Mevr. v. D. te K. Er bestaan verschillende tomatenrassen. Bij AH worden o.a. de gewone, ronde tomaat en de vleestomaat aangeboden. De gewone tomaat en de vleestomaat zijn verschillende rassen. De gewone tomaat is kleiner dan de vleestomaat en bevat meer vocht. De smaak is iets zuur. Een vleestomaat heeft meer en steviger vruchtvlees en de smaak is iets zoeter dan die van de gewone tomaat. De toe- passing van beide soorten is hetzelfde; zowel rauw als salade of uit de hand, dan wel meegestoofd in een gerecht. Daar- naast zijn er nog de kerstomaatjes, ook wel cocktail- of cherrytomaatjes ge- noemd. Deze zijn zo klein dat je ze nau- welijks als tomaat herkent. Toch is dit het oorspronkelijke, natuurlijke formaat van de tomaat. Wat is een bouquet garni? In mijn kookboek staat vaak vermeld dat ik een bouquet garni moet gebruiken. Wat is dit en kan ik zoiets kant-en-klaar kopen? Mevr. m. te a. Een bouquet garni bestaat uit een aantal verse kruiden die tot een bosje zijn samengebonden. U kunt dit zelf samenstellen uit ver schillende soorten kruiden. De samenstelling hangt af van uw persoonlijke smaak of van de kruiden die vers worden aangeboden. Vaste ingredienten zijn peterselie, selderij, tijm en laurier. U gebruikt het bouquet garni bij bereiding van soepen, sauzen en gestoofd vlees. Als u het bosje met een draadje vastbindt aan't oor van de pan, kunt u het later gemakkelijk verwijderen. Wilt u meer weten over producten die bij AH verkrijgbaar zijn. dan zal de bedrijfsleiding in uw AH-winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Ook kunt u met vragen terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Moeten de AH Vegetari- sche macaroniblokjes noq worden qebakken Moeten de AH Vegetarische macaroni blokjes altijd worden gebakken of kun- nen ze zo in een salade worden ge bruikt? Mevr. v. A. te A. De AH Vegetarische macaroniblokjes (zuurstofarm verpakt) behoeven niet per se te worden gebakken. U kunt ze onge- bakken (dus zo uit de verpakking) in een salade verwerken. Al zes AH-winkels open tot acht uur 's avonds Heeft u overdag geen tijd om boodschappert te doen of bent u wat vergeten Ceen nood, want bij zes AH-winkels in Amsterdam kunt u maandag t/m zaterdag van negen uur's ochtends tot acht uur's avonds terecht. De prijs van de boodschappen is's avonds precies hetzelfde als overdag De volgende AH-winkels zijn tot acht uur open: Vijzelstraat 117, Waterlooplein 131, Nieuwmarkt 18, Koningsplein 4-6, Haarlemmerdijk I en Westerstraat 79-87. Is er een veranderinq in de wijze van het aanqeven van de houdbaarheidsdatum op de producten? Vroeger stond er op het voorverpakte vlees altijd te gebruiken tot en dan de datum. Tegenwoordig staat erop te gebruiken tot en met. Zijn producten nu een dag langer houdbaar? Mevr. L te W. Ten minste houdbaar tot en te gebrui ken tot zijn aanduidingen die in de wet zijn geregeld. In deze wet staat ook aan- gegeven dat dit moet worden gelezen als tot en met. Producten die relatief lang houdbaar zijn hebben een ten-minste- houdbaar-tot-datum. Dit betekent dat de leverancier of de fabrikant garandeert dat tot die datum het product nog alle kenmerkende eigenschappen bezit als tij- dens het verpakken. Voor producten met deze aanduiding zullen echter net na het verstrijken van de THT-datum de eigen schappen nog niet noemenswaardig ver- anderd zijn. lets anders ligt het met de aanduiding te gebruiken tot datum. Deze moet namelijk gebruikt worden voor bederfe- lijke producten. Zo'n datumaanduiding is dan ook veel dwingender dan een ten- minste-houdbaar-tot-datum. De consu- ment zal begrijpen dat de te-gebruiken- tot-datum een waarschuwing inhoudt Volgens de wet kan een product waarop staat te gebruiken tot 20.05 dus op 20 mei nog worden gebruikt, terwijl de inter- pretatie ook kan zijn dat de laatste con- sumptiedag 19 mei is. Omdat dit toch aanleiding gaf tot verwarring hebben wij besloten om dit voor het voorverpakte vlees te wijzigen in te gebruiken tot en met. Voor de consument, maar ook voor onze medewerkers in de AH-winkels, is deze aan duiding veel duidelijker en kan geen aanleiding geven tot misverstanden. De producten zijn dus niet langer houdbaar. AllerHande 103

Allerhande | 1996 | | pagina 105