Heb jij groene vingers? KletsKoek Een beetje geduld alsjeblieft Zelf paprika's kweken Van pit tot plant De kinderpagina van AllerHande Heb jij weleens een zaadje in de grand gestopt en gekeken of er een plantje uitgroeide? Dat is heel leuk om te doen! Als je het wilt proberen, dan kun je bij Albert Heijn zakjes groente- en ook bloemenzaad kopen. Het is helemaal niet moeilijk: je plant de zaadjes in een bakje met potgrond (dat je ook bij Albeit Heijn kunt kopen). Je moet ze goed verzorgen door ze af en toe water te geven. Hoe het precies in z'n werk gaat, lees je op de achterkant van de zakjes zaad. Albeit Heijn heeft ook zaadjes speciaal voor kinderen. Deze serie heet 'Tuindertje'. Je kunt kiezen uit zaadjes voor komkommer, zonnebloemen (reuzegroot!), tomaten, slaap- mutsjes en kruidje-roer-me-niet. Zo kun je jouw eigen groente- of bloemen- tuintje laten groeien. Het snelst groeit radijs. Het duurt ongeveer zes tot zeven dagen voor het eerste groene sprietje boven de grand komt. Na vier of vijf weken kun je je eigen radijsjes oogsten! Nog even over die groene vingers; die heb je natuurlijk niet echt, maar zo noemen we het als de plantjes die je verzorgt het goed doen! Als je een paprika doormidden snijdt, zie je dat er wel vijftig zaadjes in zitten. Dat kun- nen dus wel vijftig plantjes worden! Nou ja, dat is natuurlijk een beetje veel... Zo plantje paprikazaadjes. I Neem een bakje (bijvoorbeeld een leeg bakje van champignons) met wat vochtige potgrond erin. Leg daar wat zaadjes op, ruim uitelkaar. Regelmatig water geven. AllerHande 57 In sinaasappels, grapefruits en citroenen zitten pitten. Die kun je ook heel makke- lijk zaaien. Je stopt bij voorbeeld de pit uit een citroen ongeveer I a 2 centimeter diep in een potje met vochtige pot grond. Geef hem af en toe water; de grond moet niet te droog en niet i te nat zijn. Het kan wel een paar weken duren voor je wat ziet groeien, maar de plantjes kunnen best groot worden. De plantjes groeien in de zomer en er zitten dan mooie kleine witte bloempjes aan. Echte citroenen zullen er waar- schijnlijk niet aan groeien, dat lukt alleen in een kas. 2 Leg over de zaadjes weer een dun laagje potgrond. Na een week komen de plantjes al door de potgrond heen. 3 Als de plantjes een centimeter of vier hoog zijn, moet je ze voorzichtig (om de worteltjes niet te beschadigen) met wortel- tjes en al uit het bakje halen en apart in een potje met potgrond zetten. Geef ze goed water en zet ze op een heel zonnig plekje op bijvoor beeld de vensterbank. 4 Als de plan- ten 15 tot 20 centimeter hoog zijn, moet je ze steunen met een stokje. 5 Als je ze nil zaait, kun je waarschijnlijk in augustus je eigen paprika's oogsten.

Allerhande | 1996 | | pagina 61