Merlot: Sappig Zoet ZOMERFRUIT OM TE DrINKEN Van de druivensoort merlot worden flu- weelzachte, soepele wijnen gemaakt die naar puur fruit smaken. In de Bordeaux weten ze dat al lang, maar ook uit andere streken en lan- den komen verrukkelijke merlot-wijnen. Klassieker wordt trend e basis van de wereld- beroemde wijnen uit Bordeaux wordt ge- vormd door twee druiven- soorten: de cabernet sauvig- non en de merlot. De Bor deaux bestaat grofweg ge- zegd uit twee toonaange- vende districten: Medoc en Saint-Emilion. In de Medoc- wijnen voert de cabernet sauvignon de boventoon en dient de merlot als onder- steuning. In de wijnen uit Saint-Emilion, Pomerol en Libourne is het precies an- dersom. Hier draait alles om de merlot. Maar beide drui- vensoorten komen in prak- tisch alle rode Bordeaux- wijnen voor. En dat is niet voor niets, want behalve dat ze allebei lekker geuren en smaken, hebben ze ook bij- zondere kenmerken die voor de uiteindelijke wijn heel belangrijk zijn. De merlot is geliefd om z'n fruitigheid en z'n eigenschap om wijnen zachter en voller te maken. Merlot is in de mode Niet alleen gerechten en in- gredienten zijn trendgevoe- lig, ook voor wijn geldt dat een smaalc 'in' of 'uit' kan zijn. De cabernet sauvignon stond jarenlang op de eerste plaats, maar op dit moment is de merlot een trend. Over- al in de wijnwereld wordt deze druif aangeplant. Wijn- makers proberen er een wijn van te maken die bij de smaak van nu past. In de Bor deaux hoefden ze niet lang te experimenteren, want daar groeit de merlot al sindsjaar en dag. Uit het Bordeaux-gebied (Frankrijk): Merlot Christian Moueix 1994 Prijs: f 9,95 Zoals gezegd worden voor een Bordeaux-wijn bijna al- tijd meerdere druivensoor- ten gebruikt. In Medoc-wij- nen levert de cabernet sau vignon het belangrijkste aan- deel. In Saint-Emilion, Pomerol en Libourne is dat de merlot. De beroemdste wijnprodu- cent in Libourne is Etablisse- ments Jean-Pierre Moueix. Al langer dan een halve eeuw maakt dit huis uitstekende Bordeaux-wijnen in diverse kwaliteits- en prijsklassen. Hun paradepaard is Chateau Petrus, een van de grootste, beste en duurste wijnen ter wereld die voor een groot deel uit merlot bestaat. Spe- ciaal voor AH heeft Christian Moueix, de huidige directeur van dit familiebedrijf tegen de Bordeaux-traditie in, een wijn van een druiven soort gemaakt, namelijk van de merlot. Deze Merlot Chris tian Moueix 1994 is uitge- sproken fruitig. U ruikt en proeft friszure bessen, rijpe *Binnenkort kunt u bij AH ook met de andere wijnen van dit exclusieve wijnhuis kennismaken. kersen en donkerpaarse bra- men. De wijn heeft een voile, zachte smaak. Heerlijk om zo te drinken, maar ook heel geschikt om bij een stoof- schotel met rundvlees, lams- vlees, konijn of kalkoen te schenken. Serveertemperatuur: 16 a 18°C Uit het Bordeaux-gebied (Frankrijk): Ch&teau Puy-Blanquet 1993 Saint-Emilion Grand Cru Etablissements Jean-Pierre Moueix Prijs: f 19,95 Van de merlot worden 'alle- daagse' wijnen en ook top pers gemaakt. Zo'n topwijn van ditzelfde wijnhuis Moeuix is de Chateau Puy- Blanquet: een Grand Cru uit Saint-Emilion. De wijn bestaat voor 60 procent uit merlot. Het is een stevige, krachtige, vol-fruitige wijn. Door de rijping op nieuw eikenhout ruikt en proeft u naast de zomervruchtjes de fijne, zwoele aroma's van vanille. De Chateau Puy-Blan quet smaakt nu al fantas- tisch, maar over twee a drie jaar ongetwijfeld nog beter. Deze wijn is gemaakt om aan tafel te serveren, bijvoor- beeld bij lamsbout met krui- zemunt, varkenshaas met bramensaus, runderrollade, pate met compote en bij belegen kaas. Serveertemperatuur: 16 a 18°C Merlot verovert de wereld Al heeft de merlot z'n wor- tels in de Bordeaux, ook in andere wijngebieden slaat deze populaire druivensoort goed aan. Omdat de smaak van de wijn niet alleen door de druif wordt bepaald, kan een merlot uit het zuiden van Frankrijk of uit bijvoor- beeld Chili verrassend anders smaken. Grondsoort, klimaat en de visie van de producent voegen namelijk ook iets karakteristieks aan de wijn toe. Daarom zijn de merlots uit de verschillende windstreken telkens net even anders. Naast de Grand Cru en de speciale cuvee uit Bordeaux, selecteerde AH nog vier merlot-wijnen: alle- maal zacht, rond en fruitig maar allemaal met een eigen accent. Proef ze maar! Uit Languedoc-Roussillon (Frankrijk): La Bouverie 1994 Vin de Pays d'Oc Prijs: nu 5,95 La Bouverie is een fruitige, tikkeltje kruidige Merlot uit het zuiden van Frankrijk. In 82 AllerHande

Allerhande | 1996 | | pagina 82